Hafta SonuManşet

Yer altı sularının hal-i ahvali: Dereler akmaz kuyular yetmez oldu

0

Çocukluğunda gürül gürül akan o dere kupkuru kalmış. Mardin’in Akarsu beldesine o güzel ismini veren dere akmaz olmuş şimdi. Mardin Kızıltepe’de çiftçiler küresel pazarın taleplerine yönelik ürünler yetiştiriyor artık. Ama mısıra su yetmiyor. Kışın yetiştirilen buğdaya bile su yetmez olmuş hatta. Kuyular açılıyor bir biri ardına, kimi lisanslı kimi lisanssız. Sayıları beş bini buluyor, belki de daha fazla. Kimse tam olarak bilmiyor. Kuyuların sayısı gibi derinliği de artıyor sürekli. Hep daha derine iniyor kuyular. 650 metre derinliğe ulaşmış, arzın merkezine doğru ilerliyorlar.

Açık Radyo’da iki haftada bir Salı günleri saat 16.00’da yayınlanan Sudan Gelen’e konuk olan Adnan Mirhanoğlu anlattı:

Adnan Mirhanoğlu ile Açık Radyo’da

“Derenin kurumasının nedeni sadece iklim değişikliği değil dereyi besleyen yeraltı sularının büyük ölçekte üretim yapan ve su kuyularını tam kapasite kullanan çiftçiler de.”

Göz göre göre kuruyan, daha doğrusu kurutulan o derenin suyu yetmez oldukça beldenin geçimlik tarımla uğraşan çiftçileri de bir araya gelip kuyu açmak zorunda kalmış. Küçük çiftçi de bu kısır döngünün bir paçası haline geliyor istese de istemese de.

Susuzluk şiddetlendikçe kente göç bazıları için kaçınılmaz oluyor. Yer altı sularının içinde bulunduğu bu kısırdöngü göçün, yoksulluğun ve ekolojik adaletsizliğin de parçası haline işte böyle geliyor…

Kuyuya düşmüş parlayan o şey ay mı, güneş mi? Yoksa ortak geleceğimiz mi? Kuyu derinleştikçe daralan ve kararan geleceğimiz belki de. Kuyuya bir ip atık, derinliğine şöyle bir baktık…

Geleceğimizin garantisi yeraltı sularımızın hali-i ahvalini gelin buradan dinleyin dedik…

Sudan Gelen’in önceki bölümlerini bu bağlantı üzerinden takip edebilirsiniz.

 

 

Akgün İlhan

Kategori: Hafta Sonu

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.