TürkiyeEğitimManşet

Boğaziçi rektor protestosu: Çağlayan’daki dayanışma eyleminde üç kişi daha gözaltına alındı

0
Fotoğraf: Öğrenci Dayanışması

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanan AKP Milletvekili aday adayı Melih Bulu’ya yönelik protesto düzenledikleri gerekçesiyle gözaltına alınan öğrencilerle dayanışma için Çağlayan‘daki İstanbul Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında bir öğrenci daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 40 öğrenciden 24’ünün Emniyet’teki ifadeleri tamamlanmış ve adliyeye sevk edilmişti. Bunun üzerine Boğaziçi Dayanışması bir açıklama yapmış ve 14.00’da adliye önünde basın açıklamasına çağırmıştı.

Açıklama öncesi ve sonrası gözaltı

“Üniversiteyi savunmak suç değildir” yazılı pankartın arkasında yapılan açıklamada öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep etti.

Basın açıklamasının ardından Özlem Özdemir isimli bir üniversite öğrencisi gözaltına alındı. Eylem öncesinde de Ekin Su Gündoğan ve Betül Engaz isimli iki öğrencinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.  Böylece toplam gözaltı sayısı 43’e yükselmiş oldu.

16.30’da eylem çağrısı

Bunun üzerine Boğaziçi Dayanışması tarafından yeni bir eylem çağrısı yapıldı. Öğrenciler saat 16.30’da Kadıköy İDO iskelesi önünde toplanıp Caddebostan‘a yürüyecek.

Yapılan çağrıda “Bugün saat 16.30’da Boğaziçili öğrenciler olarak, gözaltındaki arkadaşlarımızın serbest bırakılması ve kayyum rektör atamalarına karşı sesimizi duyurmak için Kadıköy İDO iskelesi önünde toplanıp Caddebostan’a yürüyoruz” denildi.

Neler yaşandı?

4 Ocak Pazartesi günü bir araya gelen öğrenciler, kurum dışından okula rektör atanmasını protesto etmişlerdi. Basın açıklaması okuyan grup, Kuzey Kampüs’e yürümüş ve burada bir forum gerçekleştirmişti.

Sonrasında sayısı bini bulan kitle Güney Kampüs’e ilerleyerek Rektörlük binasına yürümek istemiş, polis engeliyle karşılaşmıştı. Okula girişleri engellenen öğrenciler ile polis arasında kavga çıkmış, polis biber gazı ve TOMA ile müdahale etmişti.

5 Ocak Salı günü ise protestoya katılan 17 öğrenci sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. 6 Ocak Çarşamba günü sabahında ise 14 kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltında darp ve çıplak arama

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektörü protesto ettikleri için gözaltına alınan öğrenciler hakkında bilgi veren Avukat Çağan Yazıcı ise öğrencilerin evlerine kapı kırılarak girildiğini, uzun namlulu silahlarla yere yatırılarak ve darp edilerek gözaltına alındıklarını söyledi.

Öğrencilerin 6 Ocak günü için Boğaziçi Üniversitesi’ne yaptığı eylem çağrısı üzerine İstanbul Valiliği Beşiktaş ve Sarıyer’de eylem yasağı getirildiğini açıkladı. Okulun büyük bir bölümü ise polis barikatlarıyla çevrildi. Bunun üzerine eylem binlerce kişinin katılımıyla Kadıköy Rıhtım’da gerçekleştirildi.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.