Ekonomiİklim KriziManşet

Yeşil aklamayla mücadelede şirketleri baskılayacak düzenlemeler yolda

0

Sera gazı salımlarını sıfıra indirmeyi taahhüt eden şirketlerin sayısına bakarsanız, şirketler dünyasının nihayet iklim değişikliğini ciddiye almaya başladığı izlenimine kapılabilirsiniz.

Net Zero Tracker isimli takip platformuna göre dünyanın en büyük şirketlerinin üçte birinden fazlası bu tür hedefler açıkladı. 2020 yılında bu oran beşte bir düzeyindeydi.

Project Syndicate‘tan Richard Black‘in aktardığına göre, bazı şirketler vaatlerini yerine getirme konusunda dürüst davransalar da, diğerlerinin derdinin kirletici davranışlarını gizleyecek bir paravan oluşturarak “yeşil aklamaya” başvurduğu görülüyor.

Bir petrol şirketi yöneticisinin, bir havayolu sahibine şu sözleri söylediğini sarf etmek güç değil:

“Sıfır salım hedefi belirleyeceğiz, içinde ağaçlar olan bir reklam yapacağız ve herkes bizi çok sevecek.”

Plan buysa, işe yaramayacak gibi görünüyor. Çünkü son dönemde değişen bazı yönetmelikler ve mahkeme kararları, şirketlerin yeşil aklama yapmasına engel olmayı amaçlıyor. Birleşmiş Milletler Sıfır Emisyon Hedefleri Çatı Uzman Grubu, bu tür vaatlerin geçerliliğini korumak ve şirketlerin tutmayacakları hedefler vermelerine engel olmak için detaylı tavsiyelerde bulunuyor.

yeşil aklama

‣ En ‘taze’ yeşil yıkama taktikleri neler, nasıl anlarsınız?
‣ Yeşil badana ve ötesi

Yanıltıcı ‘sıfır karbon’ iddiaları

Fransa ve Birleşik Krallık’ta yürürlüğe giren yeni yönetmelikler, reklam veren şirketlerin ürünlerinin “karbon sıfır olma” özelliklerine dair sıra dışı iddialar ortaya atmalarına engel olmayı amaçlıyor.

Birleşik Krallık’ın Reklam Standartları Otoritesi’nin yaptığı araştırmaya göre insanlar bu tür bir iddia duyduklarında, ürünün gerçekten “sera gazı üretmeden” üretildiğini düşünüyorlar. Hâlbuki salınan gaz miktarı yalnızca “telafi edilmiş” olabilir.

‣ AB’den ‘yeşil yıkama’ya karşı yasa tasarısı

2021 yılında yürürlüğe giren ve geçen sene değişikliğe uğrayan Fransız iklim yasasına göre, bir ürünün “sıfır karbon” olduğu iddiasında bulunabilmesi için, tüketimi de dahil olmak üzere tüm ürün döngüsü boyunca nötr olması zorunlu tutuluyor. Şirketin sera gazı salımını nasıl önlediği, azalttığı ya da telafi ettiğini açıklaması gerekecek. Asılsız açıklamalar yapan şirketler ise tüketiciyi yanılttıkları gerekçesiyle 100 bin euro (2,14 milyon lira) cezaya mahkûm edilebilecekler.

Tüm bunların altında yatan şey tabii ki de şirketlerin bir süredir iddia ettikleri davranışların tam tersini sergiliyor olmaları. Nihayetinde eğer bir şirket kalkıp, ürettiği petrol varilinin ya da sıvı doğalgazın “sıfır karbon” olduğunu iddia ediyorsa ortada ters giden bir şeyler olduğu açıktır.

yeşil aklama

‣ Yeşil yıkama bu suçları temizler mi? (Hayır!)
‣ Araştırma: Kompostlanabilir etiketli plastikler de ‘yeşil yıkama’

‘Nötr’ bilmecesi

Son dönemde görülen bazı davalar da çizginin nereye çekileceğine dair ipuçları veriyor. Su markası Danone, çimento üreten Holcim, petrol şirketleri TotalEnergies, BP ve Shell, kozmetik üreticisi Beiersdorf (Nivea) ve KLM havayolları yanıltıcı sürdürülebilir kampanyaları yürüttükleri için farklı ülkelerde dava edildiler.

Bağımsız bir düşünce kurulu olarak Avustralya Enstitüsü, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonuna bir dilekçe yazdı ve devletin kendi sertifikasyon yasası olan “İklim Aktif” mekanizmasının tüketiciler açısından yanıltıcı olduğunu, çünkü karbon salımı açısından nötr olmayan ürünlerin, nötr olduğu izlenimini yarattığını öne sürdü.

‣ Avustralya’da ilk kez bir enerji firması ‘yeşil aklama’ yaptığı için para cezası aldı

Şirketin “sıfır karbon” olma iddiaları da yakından incelendiğinde tel tel dökülüyor. Örneğin, İklim Sorumluluğu İzleme tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, “iklim lideri” olarak görünen 24 başlıca şirketin beyanlarında çeşitli asılsızlıklar olduğu ve “kestirme yollara” başvurulduğu ifade ediliyor.

Ortalamaya bakıldığına, şirketlerin “karbon sıfır” olma iddiasıyla yola çıktıları senelerde, taahhüt ettikleri kesintinin yalnızca yüzde 36’sını hayata geçirdikleri görülüyor. Dahası, ortaya koydukları planlara dair projeksiyonlar yaptığımızda, içinde bulunduğumuz 10 yılın sonuna salımlarını bilimin gerek gördüğü şekilde yarıya indirmek yerine, toplamda yalnızca yüzde 15’lik kesinti yapacakları görülüyor. Dahası, bildirim platformuna iklim verisi yükleyen şirketlerin yalnızca 200’de birinin ikna edici dönüşüm planları oluşturdukları görülüyor.

yeşil aklama

‣ Yeşil yıkama şirketler için neye mal olacak?
‣ Limak’ın yeşil badanasını protesto eden İkizköylülere gözaltı

Yeşil aklama artık yeterli olmayacak

Birleşmiş Milletler çalışma grubunun tavsiyeleri, Genel Sekreter Antonio Guterres tarafından da destek gördü. Grubun tavsiyeleri bir bir yürürlüğe konacak ve şirketler 2015 Paris İklim Anlaşması’na uygun ve somut karbondan arınma planları ortaya koymadıkça “karbon sıfır” oldukları iddiasında bulunamayacaklar.

Buna göre, ürünün tüm değer zincirinde karbon sıfır olması zorunlu olacak, fosil yakıt kullanımını azaltmaya yönelik planlar, yenilenebilir enerji yatırımları, yüksek karbonlu sektörler adına lobi yapmama, yıllık emisyon verisi paylaşımı, emisyon azaltım verilerinin bağımsız kurumlarca denetlenmesi gibi ilave koşullar getiriliyor. Bir reklam kampanyası, iyi niyetli bir konuşma, birkaç ağaç dikme artık yeterli olmayacak.

Somut dönüşüm planları ortaya koyamayan şirketlerin cezalar ve davalarla karşılaşmaları kaçınılmaz olacak çünkü giderek daha fazla şirketin “iklim risklerini” şeffaflıkla bildirmeleri talep ediliyor.

Avrupa Birliği, Hindistan, Yeni Zelanda, İsviçre’den oluşan ülkeler listesine Birleşik Krallık ve Çin’in de benzer yönetmeliklerle katılması ve arkalarından Kanada ve Güney Kore’nin gelmesi bekleniyor.

Uluslararası Standardizasyon Kurumu da kısa süre önce “karbon sıfır” olmanın uluslararası standartlar rehberini yayınladı ve inanılır iklim stratejileri için net kurallar ve kurullar ortaya koydu.

yeşil aklama

‣ COP27’nin sponsoru Coca Cola, aktivistler öfkeli: Yeşil aklama!
‣ Jeff Bezos’dan ‘yeşil badana’: İklim kriziyle mücadeleye 10 milyar dolar bağışlayacak

Neler yapmalıyız?

Fakat dünya 2050 yılı itibarıyla karbon sıfır olmak istiyorsa şirket iddialarının bağımsız kuruluşlarca denetlenmesi, tüm yasa yapıcılar tarafından zorunlu tutulmalı. Ara dönem hedefler konulmalı ve fosil yakıtlardan arınmaya dair bağlayıcı taahhütler ortaya konulmalı.

Sıfır karbon hedefi yalnızca telafi ya da temennilere dayanan ülkelerde ise yurttaşlar ellerindeki tüm yasal araçları kullanarak hükümetlerini sıkı çalışmaya ve inanılır karbondan arınma hedefleri koymaya zorlamalı.

Hala yapacak çok şey var fakat sera gazından arındırılmış bir geleceği hayal etmek mümkün.

Dünyada küresel GSH’nin yüzde 91’ini üreten ülkelerde, karbondan arınma hedefleri ilan edildi. Dört sene önce bu oran yalnızca yüzde 16’ydı.

Fakat Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen hedefleri tutturmak istiyorsak, ilk adım hükümetlerin ve şirketlerin gerçekçi hedefler belirlediklerini ve hedeflerini güvenilir verilerle destekledikleri bir düzen kurmalıyız.

Doğru yolu görüyoruz ve bu yolu takip edecek doğru kararları görmeye ihtiyacımız var.

Çeviri: Fatih Kıyman/BirGün

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.