İklim KriziManşet

Jeff Bezos’dan ‘yeşil badana’: İklim kriziyle mücadeleye 10 milyar dolar bağışlayacak

0

Amazon‘un CEO’su ve Washington Post gazetesinini sahibi Jeff Bezos, iklim değişikliğiyle mücadele için 10 milyar dolar bağışta bulunacağını duyurdu. Bezos sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, kurduğu yeni ‘Bezos Dünya Fonu‘nun bu yaz fon dağıtımına başlayacağını bildirdi:

Birlikte yaşadığımız bu dünyayı harap eden iklim değişikliğine karşı savaşmakta var olan yöntemleri uygulayanlar ve yeni yöntemler bulmak isteyenlerle birlikte çalışmak istiyorum.”

Bezos’un sözünü verdiği bağış miktarı, yaklaşık 135 milyon dolarlık servetinin tahmini olarak yüzde 8’lik bir kısmını oluşturuyor.

Ancak Jeff Bezos’un, daha önce iklim değişikliğiyle mücadele çağrısı yapan Amazon çalışanlarını kovmakla tehdit ettiği iddia edilmişti.

Amazon Çalışanları İklim Adaleti isimli işçi birliği, geçen mayıs ayında Amazon’un iklim değişikliğiyle mücadele için harekete geçmesi gerektiğini belirterek imza kampanyası başlatmış, ekim ayında da bir protesto gerçekleştirmişti. Birlik, şirketin patronu Jeff Bezos’u “iklim felaketine doğrudan katkıda bulunan” bir iş modeli yürütmekle suçluyor. Söz konusu bağış açıklamasının bu iddialardan bir ay sonra gelmesi de dikkat çekici bulunuyor.

Öte yandan, Amazon daha önce yaptığı bir açıklamada 2040’a kadar ‘sıfır karbon’ politikasına geçileceğini duyurmuş, bünyesindeki araçların da elektrikliye çevrileceğini açıklamıştı.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.