DünyaManşet

Mısır’daki 4.500 yıllık Mikerinos Piramidi’ne granitli restorasyon

0

Mısır‘daki 4.500 yaşındaki Mikerinos Piramidi‘nin restorasyonu, tartışmaların odağında.

Giza piramitleri arasında en küçüğü olan Mikerinos’un en az üç yıl sürecek bir restorasyon çalışması kapsamında granit taşlarla kaplanması planlanıyor.

Proje, Japonya tarafından finanse ediliyor.

BBC‘nin aktardığına göre, Mısır hükümeti en az üç yıl sürecek restorasyonu destekliyor, ancak birçok uzman projeye tepki gösteriyor. Bazı uzmanlar projeyi, “Pizza Kulesi’ni düzeltmeye” benzetirken, granitli restorasyon sosyal medyada da tepki topladı.

Eleştiriler üzerine Mısır hükümeti, projeyi gözden geçirmeleri için uzmanlardan oluşan bir komisyonu görevlendirdi.  Ancak gözden geçirme sonucunda projenin değişip değişmeyeceği bilinmiyor. Piramit üzerindeki çalışmalar da halen devam ediyor.

”Uzmanlara danışmadan restorasyon olmaz’

Kahire‘deki Misr Üniversitesi‘nden akademisyen İbrahem Badr, X üzerinden paylaştığı mesajında, projeyi “felaket” olarak tanımladı: “Restorasyon için uygulanan evrensel kuralları okumaları gerekiyor. Özellikle de Mısır’daki tarihi yapılarla ilgili olanları.”

Badr, Mısırlı yetkilileri, uzmanlara danışmadan projeyi onaylamakla eleştirdi: “Restorasyon konusundaki uzmanlara ve arkeologlara danışmadan alınan bir kararla nasıl piramit kaplanabilir?”

Kahire Amerikan Üniversitesi‘nden araştırmacı Salima İkram ise sosyal medyada yayımladığı mesajında, restorasyon “çok iyi bir fikir olarak görünse bile”, bugün iyi bir fikir olduğu düşünülen projelerin genelde 10 yıl sonra eleştirildiğini dile getirdi.

Menkaure Piramidi olarak da bilinen Mikerinos Piramidi, 62 metre yüksekliğinde. Giza piramitleri arasında en küçük yapı. Piramidin M.Ö. 2510 yılında tamamlandığı tahmin ediliyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.