Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki 7 bin yıllık Hevsel Bahçeleri yıkılıyor!

‘Dünya Kültür Mirası’ listesinde bulunan 7 bin yıllık Hevsel Bahçeleri KHK kararı ile ‘ Özel proje alanı’ ilan edildi. 3 aydır ağaçların kesildiği ve yol genişletme çalışmasının yapıldığı Diyarbakır’ın nefes borusu Hevsel için UNESCO’ya çok geç olmadan harekete geçmesi için çağrı yapıldı.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO); tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Diyarbakır’ın Sur ilçesi sınırları içindeki Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri, Ocak ayında çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile “Özel Proje Alanı” ilan edildi. Aradan üç ay geçmesine rağmen proje ile ilgili kimse bilgiye sahip değil.

Gazete Sujin’in haberine göre, 7 bin yıllık tarihi olan Hevsel için hukuki itirazlar ve tüm başvurulara rağmen ‘yıkım ve ekolojik tahrip’ kararı 3 aydır uygulanıyor. Hevsel’de bahçesi bulunanların hesaplarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamulaştırma parası yatırıldığı gelen bilgiler arasında. Proje içeriğine göre Hevsel’de yıktığı yerlere cami ve sosyal tesis yapacak.

Henüz proje ortaya çıkmadan yüzlerce ağacın kesildiği Hevsel’de aylardır yıkım ve ağaç kesimi devam ediyor. Yıkım kararından sonra ilk olarak Amed Ekoloji Meclisi tüm hukuki yollara başvuracaklarını dile getirmiş ardından ise TMMOB verilen karara itiraz etmişti. Hukuki itirazlara henüz bir cevap verilmedi.

7 bin yıllık tarihe, kültüre ve ekolojik yapıya sahip olan Hevsel Bahçeleri Almanya’nın Bonn kentinde 2015 yılında düzenlenen UNESCO 39’uncu Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda, Diyarbakır Surları ile birlikte UNESCO “Dünya Kültür Mirası” listesine girmişti. UNESCO, devam eden yıkıma yönelik bölgede bir gözlem yapmadı. Proje kapsamına alınan 32 bin hektarlık alan üzerinde planlanan yıkım araçlarının girişleri için Dicle Vadisi’ne doğru ağaçlar kesilerek yol genişletilmeye başlandı.

 

(Gazete Sujin)

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page