5 çocuk doğuran kadına 10 yıl erken emekli olma ödülü

Başbakanın “3 çocuk,  en az 3 çocuk” ısrarının bilinmez nedenlerle 5 çocuğa evrilmesinden sonra hükümet kanadında yeni talep ile ilgili yasal düzenleme uğraşları hız kazandı.

Hükümetin doğum teşvikleriyle ilgili yeni düzenlemesinde ayrıntılarda netleşiyor. Çalışan kadınların çocuk yapmasını sağlamak için emeklilik şartları kolaylaştırılacak. Beş çocuk sahibi çalışan kadınların on yıl erken emekli olmaları için yasal düzenleme geliyor.

5 çocuk yapan kadına 10 yıl borçlanma hakkı verilecek. Bu süreleri askerlik veya yurtdışı borçlanması gibi yöntemlerle ödeyen kadın, 10 yıl erken emekli olabilecek.

Hükümetin yasal düzenlemelerini önceden ilan ettiği yayın organlarından Zaman gazetesinden İsa Yazar’ın haberine göre; doğum yapan kadınlara verilen borçlanma hakkında çocuk sayısı ile ilgili sınırlama kalkıyor. Buna göre 5 çocuk yapan kadına 10 yıl borçlanma hakkı verilecek. Bu süreleri askerlik veya yurtdışı borçlanması gibi borçlanarak ödeyen kadın, 10 yıl erken emekli olabilecek.

Doğum teşvikleri kapsamında borçlanma dışında da düzenlemeler yapılacağı belirtiliyor. Doğum izninin 24 haftaya çıkarılması tartışılıyor. Doğumdan dönen kadının zorunlu olarak işe alınması, memurlar için doğum izninde geçen sürelerin memuriyet sayılması ve çocuk yardımlarının artırılması üzerinde duruluyor. Ancak doğum izninin 24 haftaya çıkarılmasının kadınları iş hayatından koparabileceği belirtiliyor. Bu nedenle 24 hafta doğum iznine ilişkin düzenleme netleşmedi. Kamu kurumlarına kreş zorunluluğu getirilmesi de doğum teşvikleri kapsamında düşünülüyor.

(Zaman, Yeşil Gazete)

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

1 Yorum

 1. NEŞ'E FERDA

  25/03/2013 14:47

  ÇOCUK FABRİKALARIMIZ VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN.KADINLAR ÇOCUK DOĞURSUN,ÇALIŞMASIN,CAHİL KALSIN,ERKEĞE MUHTAÇ OLSUN Kİ DÜŞÜNECEK VAKTİ DE KALMASIN.CEBİNDE PARASIDA DA.
  KÖLELİK DÜZENİNİN MADURLARI OLSUNLAR, DÖVÜLSÜNLER, ÖLDÜRÜLSÜNLER. KİMİN ÜMÜRÜNDA. YETER Kİ AKKAŞIK PARTİSİNE OY VERSİNLER.

 2. M.Ali Kavukluoglu

  25/03/2013 20:37

  1970 ve 80 lerde türkiyedeki nüfus kontrol hareketlerini amerika kiliseler birliği, katolik kiliselere birliği ve benzeri bize yan bakan kuruluşlar fonluyordu. ve gönderdikleri paraların yerinde harcanıp harcanmadıgını uluslararsı muhasebe denetim firmalarına inceletiyorlardı. Bunlar babasının hayrına mı bize fon gönderiyordu.

 3. mevlüde

  25/03/2013 20:43

  Benim 2 çocuğum var üç de eşimin çocukları ben doğurmamış olsam bile ben bakıyorum acaba bunlarda düşünülüyormu ki doğurmak önemli değil bakmak önemli kedi köpek de doğuruyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74 − = 73

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>