DünyaManşetSağlık

İngiltere’de 2009’dan sonra doğanlar, yaşamları boyunca sigara satın alamayacak

0

İngiltere’de “sigarasız nesil” yaratma girişimi kapsamında, 1 Ocak 2009’dan sonra doğanlara sigara satışını yasaklayacak tasarı parlamentoda onaylandı.

Salı akşamı onaylanan yasa ile bu yıl 15 yaşına giren çocuklar, hayatları boyunca sigara satın alamayacak.

Yasa tasarısı Avam Kamarası‘nda 383 milletvekilinin onayıyla geçti, 67 milletvekili ise yasaya karşı çıktı.

Yasa iktidardaki Muhafazakar Parti içinde tartışma yaratmış; bazı Muhafazakar Partili vekiller, yasayı desteklemeyeceklerini söylemişti. Eski başbakan Boris Johnson, yasa için “delice” demiş;  Johnson sonrası başbakanlık koltuğuna oturan ve ülkenin en kısa süre başbakanlık yapan ismi olan Liz Truss ise yasanın “özgürlük” karşıtı olduğunu savunmuştu

İktidar partisi parlamentodaki oylama sırasında vekillerin istedikleri oyu kullanmakta özgür bıraktı. Yasa, ana muhalefetteki İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti vekillerinin oylarıyla parlamentodan geçti.

Yasa sigara içmeyi değil, sigara ürünlerinin satışının yasaklanmasını içeriyor.

Önlenebilir ölümlerde ilk sırada

Tütün kullanımı, ülkede önlenebilir ölüm sebepleri arasında en başta yer alıyor. Uzun dönemli kullanıcıların yaklaşık üçte ikisi bu nedenle hayatını kaybediyor ve bu da yıllık 80 bin ölüme karşılık geliyor.

Kalp krizi, felç, akciğer kanseri gibi sigara kullanımına bağlı nedenlerle hemen hemen her dakika bir kişi hastaneye yatırılıyor.

Sağlık Bakanı Victoria Atkins yasa ile binlerce hayat kurtarılacağı gibi İngiltere’deki sağlık sistem üzerindeki baskının da azalacağını söyledi.

Yasa ile sahada kontrol yapacak yetkililere, çocuklara tütün ya da elektronik sigara sattığı tespit edilen marketlere anında 100 sterlin ceza kesme yetkisi tanınıyor. Bu cezalardan elde edilecek gelir, yasanın işlerliğini sıkılaştırmak için kullanılacak.

Yasa elektronik sigaraları da daha az cazip hale getirmeyi de amaçlıyor.Buna göre, aromalar, paketlemeler ve satış üzerine de yeni kısıtlamalar getiriliyor.Yapılan araştırmalar yasak olmasına karşın 18 yaşın altındaki beş çocuktan birinin elektronik sigara denediğini gösteriyor. Son üç yılda İngiltere’de e-sigarayı denemiş çocukların sayısı da üçe katlandı.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.