İfade ÖzgürlüğüManşet

Kürtçe konser yasaklarına AKP’nin gerekçesi: Yaşam tarzını ve güvenliği korumak

0

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu‘nun son dönemde Kürt sanatçıların konserlerinin iptal edilmesine dair verdiği soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yasakların ‘vatandaşların yaşam tarzı ve güvenliğini sağladığını’ söyledi.

Tanrıkulu sanatçı Pervin Çakar‘ın konserinin repertuarında Kürtçe eserler bulunması sebebiyle engellendiği iddialarını Meclis gündemine taşıdığı önergesinde Meclis Başkanlığı’na iddiaların doğru olup olmadığınıve Türkiye genelinde son altı yılda kaç konsere Kürtçe eserler nedeniyle izin verilmediğini sormuştu.

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce‘nin aktardığına göre CHP’li Tanrıkulu’nun soru önergesine cevap veren  Soylu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nda yer alan 11’inci maddeye dikkat çekerek şu ifadelerle yer verdi:

“Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder, bu teşkilat amir ve memurları vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür.” (C) fıkrasında “(…) Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde on beş günü geçmemek üzere (…) yasaklayabilir” hükümleri amirdir.”

Yasaklanan bazı konser ve etkinlikler:

‣ Konser yasakları sürüyor
‣ İlkay Akkaya’nın bir konseri daha iptal edildi
‣ Kürtçe müzik konserini ‘gerekli izinler alınmadı’ diye iptal eden belediye, pankartı kendi asmış
Niyazi Koyuncu ve Apolas Lermi’nin konserlerine de engel
ODTÜ ve YTÜ konserleri iptal edildi
‣ İrem Derici’nin Elazığ’daki konseri de iptal!
‣ Eskişehir’de 15 gün tüm etkinlikler yasak
‣ Kozlu Müzik Festivali iptal edildi
‣ Bursa Valiliği’nden Medea’ya Göre Ahlak’ oyununa yasak
‣ Zeytinli Rock Festivali de yasaklandı

Kürt dilinin baskı altında olduğunun dolaylı itirafı

Etkinliklerin yasaklanmasından ziyade usullerine uygun taleplerin değerlendirildiğini ifade eden Soylu, söz konusu yasaklamalarda etkinliklerin güvenli bir ortamda yapılmasının amaçlandığını belirterek, “Bu kararlar yaşam tarzına müdahale değil aksine vatandaşlarımızın yaşam tarzını ve güvenliğini korumak için alındı” dedi.

Yüce’nin aktardığına göre Tanrıkulu, Soylu’nun soru önergesine verdiği yanıtı ‘topu taca atmak’ olarak niteledi.

Sorduğu sorular ile verilen cevaplar arasında hiçbir illiyet bağı olmadığını belirten Tanrıkulu, “Kürtçe konser ve tiyatroların yasaklandığının resmi olarak açıklanmaması için böyle bir yanıt verilmiştir. Aslında bu yanıt Kürt dilinin nasıl baskı altında olduğunun da dolaylı olarak itirafıdır” dedi.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.