İfade ÖzgürlüğüKentManşetYerel

Eskişehir’de 15 gün tüm etkinlikler yasak, gerekçe; genel asayişin korunması

0

Eskişehir Valiliği, internet sitesinden yaptığı açıklamada, kentte her  türlü etkinliğin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Buna göre 19 Mayıs törenleri ve siyasi parti faaliyetleri hariç tüm etkinlikler, 10 ile 25 Mayıs tarihleri arasında yasaklı olacak.

Huzur ortamı, kamu düzeni ve güvenliği…

Valilikten yapılan  yazılı açıklama şöyle:

“Vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile ilimizde huzur ortamı ile kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin, genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla;

“5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 19. maddelerindeki hükümler gereğince, İlimiz genelinde (Jandarma Sorumluluk Bölgeleri Dahil Olmak Üzere) 19 Mayıs 2022 günü yapılacak olan kutlamalar, resmi törenler, Valilik ve Kaymakamlıklarca, düzenlenmesi uygun görülenler ile Siyasi Parti faaliyetleri hariç olmak üzere, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinlik (yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, afiş/pankart asma, konser, şenlik, festival vb.), Eskişehir Valiliğinin 09.05.2022 tarih ve 316 sayılı kararı ile 10.05.2022 tarihi saat: 00.01 ile.24.05.2022 tarihi saat: 24.00’a kadar (15) gün süre ile YASAKLANMIŞTIR.”

Pandemi nedeniyle konulan yasakların kalkmasının ardından Eskişehir’de düzenlenecek ilk büyük müzik festivali olacak Anadolu Fest de kararın ardından yapılamayacak. Biletleri aylar öncesinde satılan ve  12-15 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan festivale, aralarında  Levent Yüksel, Haluk Levent, Sagopa Kajmer, Teoman‘ın da bulunduğu 28 müzisyen katılacaktı.

You may also like

Comments

Comments are closed.