ManşetSağlık

İzmir’de şebeke suyundan rahatsızlandığını iddia eden çok sayıda kişi hastaneye başvurdu

0
Fotoğraf: DHA

İzmir‘in Buca ilçesinde şebeke suyu kullandıktan sonra rahatsızlandıklarını öne süren ve aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda vatandaş hastaneye başvurdu.

Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Acil Servisi‘ne gelen vatandaşlar, içtikleri ve kullandıkları suda kötü bir tat ve koku olduğunu belirterek, mide bulantısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıkların meydana geldiğini söyledi.

‘Beş gün kusma ve ishal olabilir’

Beş çocuğu ve eşiyle hastaneye gelen Muharrem Kökalan, şebeke suyunu içtikten sonra fenalaştıklarını ve eşinin sudan kötü kokular geldiğini söylediğini belirtti.

Kökalan, “Hastaneye geldik ancak hastane tıklım tıklım. Çünkü hangi birisine müdahale edeceklerini bilmiyorlar. Çocuğum hala kusuyor. Doktor beş gün kusma ve ishal olabileceğini söyledi” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: AA

İZSU’dan kesinti kararı

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İZSU) dün yaptığı açıklamada, Gaziemir ilçesinde şebeke suyunun tat ve kokusunu etkileyen kısa süreli bir arıza yaşandığı ancak bu sorunun insan sağlığına olumsuz bir etkisinin bulunmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verilmişti:

Tahtalı Barajı’nın suyunun arıtılarak kente verildiği Görece İçme Suyu Arıtma Tesisi bünyesindeki klorlama ünitesinde kısa süreli bir teknik arıza meydana gelmiş, gereken müdahale hızla yapılarak sorun giderilmiştir. Gerekli numuneler alınarak, testler yapılmış ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Klor oranındaki değişim nedeniyle gözlenen tat ve kokudaki farklılığın (tricloramine kaynaklı kokunun) giderilmesi için şebekedeki suyun tahliyesi gerektiğinden sorundan etkilenen Gaziemir Bölgesinde 2 saat süreyle su kesintisi uygulanacaktır.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.