DünyaManşet

Her yıl 9 milyon kişi kirlilik nedeniyle yaşamını yitiriyor

0

Lancet Kirlilik ve Sağlık Komisyonu tarafından yayınlanan yeni bir çalışma zehirli hava, su, toprak ve çalışma alanlarının yılda en az 9 milyon kişinin yaşamını yitirmesine yol açtığı ve trilyonlarca dolara mal olduğunu ortaya koydu.

Raporda, sigara, açlık ve doğal afetlerden daha ölümcül olduğuna dikkati çekilen çevre kirliliğinden en kötü etkilenen ülkelerin başında Bangladeş ve Somali’nin bulunduğu kaydedildi. 2015’te her 6 prematüre doğumdan birinin çevre kirliliğinden kaynaklanan rahatsızlıklarla ilişkilendirilebileceği, çevre kirliliği kaynaklı ölüm, hastalık ve refah seviyesinin maliyetinin, küresel ekonominin yüzde 6,2’sine tekabül ettiği belirtildi.

Çevre kirliliğinden en fazla etkilenenler yoksullar

Çevre kirliliğine bağlı ölümlerin en fazla görüldüğü ülkelerin sırasıyla Bangladeş, Somali, Çad, Nijer, Hindistan, Nepal, Güney Sudan, Eritre, Madagaskar ve Pakistan olduğu bildirildi. Çevre kirliliğiyle bağlantılı en az ölüme de Brunei, İsveç, Barbados, Yeni Zelanda, Trinidad ve Tobago, Kanada, İzlanda, Bahamalar ve Norveç’te rastlandığı ifade edildi.

Ölümlerin, kirliliğin yol açtığı, kalp rahatsızlığı, inme ve akciğer kanseri gibi rahatsızlıklardan kaynaklandığı da aktarıldı. Raporda, çevre kirliliğinden en fazla etkilenenlerin yoksullar olduğuna, refah düzeyi yüksek ülkelerde de yine yoksul bölgelerde yaşayanların mağdur duruma düştüğüne vurgu yapıldı.

 

(Birgün)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.