Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Solaklı Vadisi’nin HES belası: Uzungöl rant değil, koruma alanıdır

0
Fotoğraf: MA

Uzungöl Turizmciler Derneği ve Çaykaralı yurttaşlar, Trabzon Çaykara ilçesinde Uzungöl‘ün de bulunduğu Solaklı Vadisi‘nde açılmak istenen Hidroelektrik Santraline (HES) karşı Uzungöl’de basın açıklaması yaptı.

“Dereler halkındır satılamaz”, “HES varsa sıkıntı var”, “Alan kim satan kim” ve “Uzungöl rant alanı değil koruma alanıdır” dövizleri taşınan açıklamaya yüzlerce yurttaş katıldı.

Solaklı Vadisi köylülerinin HES direnişi belgesel oldu: “Kırlangıçlar Susamışsa”
HES fuarı protestosuna biber gazı
Solaklı’dan iyi haber: HES şirketi çekiliyor

Açıklamada konuşan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, alana ilk olarak 2012 yılında izin verildiğini, fakat açılan dava sonucu HES’in iptal edildiğini anımsattı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre; bölgenin turizmden elde ettiği gelirin HES’ten elde edilecek gelirden kat kat fazla olduğunu söyleyen Keleş, “Uzungöl HES projesi ile doğal sit alanları yıkılacak, zarar görecek, deremizin yüzde 90’ını kanallara, tünellere alınacak. Tünel açımları ve patlatmalarla kaynak sularımızın akifer yapısı bozulacak, alanda habitat kaybı, dere yatağında değişimler ve yamaçlarda heyelanlara sebebiyet verilecektir. Söz konusu projenin Uzungöl gibi bir turizm bölgesinde gerçekleştirilmek istenmesinin hiçbir mantıklı yanı yoktur” dedi.

‘Solaklı deresi 10 km boyunca yok olacak’

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğine göre ruhsatların 7 yıl geçerli olduğunu anımsatan Keleş, HES için verilen ruhsatın üzerinden 12 yıl geçtiğini söyledi.

Konuyla ilgili mahkemeye başvurduklarını da aktaran Keleş, “Kırk yıldan beri çıkarılamayan imar planları yüzünden ideal yapılaşmasını sağlayamayan Uzungöl insanına, bu projeyi resmiyete döktüğünüzü nasıl açıklayacaksınız? Uzungöl’de pencere ölçülerine, çatı yüksekliklerine, ormandan kuru ağaç toplamaya karışan koruma anlayışına soruyoruz: Gölden 600 metre mesafede, sit alanının içindeki bu projeye nasıl izin verdiğinizi açıklayabilecek misiniz? Bu proje ile insanların seyrede seyrede Uzungöl’e çıktığı Solaklı deresi 10 km boyunca yok olacakken, bu manzaraya alışmış insanlara derenin kuruduğunu nasıl açıklayacaksınız” diye tepki gösterdi.

Yerleşim bölgelerinin altından geçecek olan HES tünellerinin potansiyel tehlike oluşturacağını da sözlerine ekleyen Keleş, “Facialara yol açmayacağını kim ve kimler garanti edebilir? Şimdi buradan en başta devlet yetkililerine sesleniyoruz. Bir an önce bu projenin yeniden incelenmesini ve bu tarihi yanılgıdan bir an önce dönülmesini talep ediyoruz. Bizim tek derdimiz, hem devam eden turizmin zarar görmemesi, hem de yaşam alanlarımız olan coğrafyayı korumaktır. Uzungöl’ün havası, suyu, toprağını korumak atalarımızdan aldığımız gibi gelecek kuşaklara bırakmak amacımızdır. Biz halkız. Çaykaralıyız. Uzungöl biziz. Biz bu dağların öz evlatlarıyız. Bütün memleket sevdalılarını ve gerçek Uzungöl dostlarını Uzungöl için harekete geçmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.