ManşetTarım-Gıda

Avrupa Çevre Politikaları Enstitüsü: Sıfır emisyonlu tarım mümkün!

0

Avrupa Çevre Politikaları Enstitüsü (IEEP) tarafından Avrupa Birliği ülkelerindeki tarım politikalarını inceleyen ve tarım sektörünün 2050 yılına kadar karbonsuzlaşmasını konu alan yeni bir rapor yayımlandı.

2050 Yılında Sıfır Emisyonlu Tarım: Dönüşüm için Gerekenler” adlı rapor AB sera gazı emisyonlarının yaklaşık %10’undan sorumlu olan tarım sektörünün, Paris Anlaşması hedefine uygun olarak karbonsuzlaşmasının mümkün olduğunu, ancak bunun için önemli adımlar atılması gerekiyor.

Avrupa Birliği’ndeki tarım sektörünün emisyon profilini ortaya koyan rapor, sektörün dar anlamda emisyon azaltımını nasıl katkı verebileceğine odaklanıyor. 

Raporun öne çıkardığı konular ise şu şekilde:

 • Avrupa Birliği’nde tarımsal faaliyetler emisyonların yüzde %10’undan sorumlu.
 • Tarımsal üretim kapsamında ortaya çıkan tarım-dışı emisyonlar (ulaşım vb.) faaliyetler ile birlikte tarım sektörü AB’nin emisyonlarının %15’inden sorumlu.
 • AB’nin tarım sektöründeki emisyonları düşürmeye dair her hangi bir hedefi bulunmuyor.
   

4 farklı senaryo üzerinden tarımsal emisyon patikalarını ortaya koyan rapor, 2050 yılında AB tarımının iklim dostu olabileceğini ve tamamen karbondan arınabileceğini gözler önüne seriyor.

Senaryolara göre, arazi kullanımı konusunda büyük ölçekli adımlar atılmadan tarım emisyonları 2050 yılına kadar yüzde 46 azaltılabilir.

 • Emisyonları, sıfırlamak ve iklim dostu bir tarım sektörü oluşturmak için ise hem üretim hem de tüketim tarafında önemli değişimlere ihtiyaç var:
 • Emisyon takip ve değerlendirme mekanizmalarının kurulması,düşük / sıfır emisyonlu ürünlerin tercih edilmesini sağlayacak politikaların oluşturulması,
 • Verimlilikte sera gazları emisyonlarının da değerlendirilmesi ve üretim verimliliğinin arttırılması,
 • Tarım sektörüne özgü emisyon hedeflerinin kurulması ve azaltımının takip edilmesi
 • İklim dostu üretim yapan çiftçilerin ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesi 
  Tarımsal ürün ticaretinde emisyon azaltımına dair politika ve önlemlerin geliştirilmesi gerektiği ortaya konuluyor.

28 Şubat Perşembe günü yayımlanan rapora bu bağlantı üzerinden erişim mümkün.

.

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.