İnsan HaklarıLGBTİ+Manşet

ODTÜ Onur Yürüyüşü soruşturması: Rektör Verşan Kök’ün çağırdığı polislerden çıplak arama tehdidi, darp…

0

ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilere açılan soruşturmada, Rektör Verşan Kök’ün yürüyüşten önce valiliğe “gizli” yazı göndererek okula polis çağırdığı öğrenildi. Fezlekede, bazı öğrencilerin “Gördün mü devletin gücünü” diyen polislerden işkence gördüğü, emniyette çıplak aramayla tehdit edildiği ve tacize uğradığına dair ifadeleri yer aldı.

MLSA‘dan Sibel Yükler‘in aktardığına göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 Haziran 2022 tarihinde ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan biri yabancı 37 öğrenci hakkında soruşturma başlattı. Cumhuriyet Savcısı Mücahit Gölcük’ün yürüttüğü soruşturma kapsamında, ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün yürüyüş öncesi Ankara Valiliğine “gizli” yazı göndererek okula polis gönderilmesini talep ettiği ortaya çıktı.

9 Haziran 2022 tarihinde Rektör Verşan Kök imzasıyla emniyetin dikkate alması için gönderilen “Güvenlik Tedbiri” başlıklı yazıda, “can ve mal güvenliğinin tehlikeye girebileceği ve kamu malının zarar görebileceği” öne sürüldü.  Soruşturma kapsamında Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosuna gönderilen 23 Aralık 2022 tarihli fezlekede ise “ODTÜ Rektörlüğünün talep yazıları doğrultusunda” güvenlik tedbiri alındığı bildirildi.

Gözaltı ve yakalama tutanağı ile polis görüntülerini içeren DVD tutanağının delil olarak gösterildiği 21 sayfalık fezlekede, öğrencilere “2911 Sayılı Kanuna Muhalefet”, “Görevi yaptırmamak için direnme” ve TCK 112. maddeye göre “Eğitim ve öğretimin engellenmesi” suçlarından işlem yapıldığı belirtildi. Fezlekede, yaklaşık 300 kişinin katıldığı yürüyüşe “sözde onur yürüyüşü”, gözaltına alınanlara ise “Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İnterseks (Lgbti+) yapılanmasına müzahir şahıslar” ifadesi kullanıldı.

‣ODTÜ’de Onur Yürüyüşü öncesi kapılara polisler yığıldı
ODTÜ’te Onur Yürüyüşü’ne polis müdahale etti: Gözaltılar var
ODTÜ Rektörlüğü Onur Yürüyüşü’nü yasakladı

Polisin duası: Umarım ruhsal olarak daha da yorgun olursun

Emniyet fezlekesinde, gözaltına alınan öğrencilerin polis işkencesini anlatan ifadeleri de yer aldı. Gözaltına alınanlardan E.T. isimli öğrenci fezlekede yer alan ifadesinde, çimlerde yürürken arkalarından gelen çevik kuvvet polisinin herhangi bir ikaz olmadan saldırmaya başladığını, polis şiddetinden kaçarken üç polis tarafından yere atıldığını ve dizleri ile sırtına bastıklarını söyledi.

Gözaltına alınmasına rağmen bir polisin yüzüne biber gazı sıktığını söyleyen E.T., araca ters kelepçeli halde bindirildiklerini, hastane muayenesinden sonra emniyete götürülürken de bir polisin kendisine, “Merak etme, daha da kötü hissedeceksin. Umarım ruhsal olarak daha da yorgun olursun” diyerek psikolojik şiddet uygulandığını anlattı.

‣Üniversiteli LGBTİ+’lar anlattı: Güvensiz kampüs, şiddet ve ayrımcılık…
‣Hedef gösterilen LGBTİ+’lar: Faşist çetelerin önü bizzat devlet eliyle açıldı

‘Gerekirse çıplak arama yaparım, ellerim, bana hukuksuz değil’

Gözaltına alındıkları andan itibaren yedi saat boyunca araç içerisinde bekletildiklerini söyleyen E.T., emniyete götürüldüklerinde ise üst aramasını yapan kadın polisin kendisini taciz ettiğini, “Kaba üst araması yapmanız gerekiyor” diye uyardığını, polisin ise “Sen kaba üst aramasının ne olduğunu biliyor musun, gerekirse sana çıplak arama da yaparım” diye cevap verdiğini anlattı.

“Çıplak arama hukuksuzdur” diye karşılık verdiğini söyleyen E.T., “Bana hukuksuz değil. Gerekirse özel bölgelerini ellerim, kontrol ederim” diye cevap veren polisin vücuduna dokunarak taciz ettiğini aktardı.

‘Gördün mü devletin gücünü!’

İfadesi alınan bir diğer öğrenci R.A. da ters kelepçelenerek yere yatırıldığını, bacağına defalarca tekme atıldığını, nefes alamadığını söylemesine rağmen polislerin üzerinden inmediğini ve “Onu buraya gelmeden önce düşünecektin” dediklerini aktardı.

Yerden kaldırıldığında başını eğmediği için kafasına defalarca telsizle vurulduğunu söyleyen R.A., ense kökünden saçı çekilirken bir sivil polisin, “Gördün mü devletin gücünü!” dediğini anlattı.

Polisin kafasına taşla vurduğu bir öğrenciye dikiş atılırken, A.Y. isimli başka bir öğrenci ise ters kelepçelenerek bindirildiği gözaltı aracında en arka koltuğuna oturtulduğunu ve bir sivil polisin önce vücuduna daha sonra da başına yumruklar attığını anlattı.

A.Y., başına yumruk atan sivil polisin, diğer polis memurlarının “Yeter” demeleri üzerine darp etmeyi bıraktığını söyledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “ODTÜ Onur Yürüyüşü Soruşturması” halen devam ediyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.