LGBTİ+Manşet

ODTÜ’te Onur Yürüyüşü’ne polis müdahale etti: Gözaltılar var

0

ODTÜ’de bugün saat 18.00’da başlayan ve Rektörlük tarafından yasaklanan Onur Yürüyüşü’ndeki öğrencilere polis müdahale etti. ODTÜ’de Onur Yürüyüşü’ne katılan kitleyi dağıtan polisin gazlı ve plastik mermili müdahalesinin ardından en az 16 gözaltı olduğu belirtiliyor. 

ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması tarafından sosyal medyada yapılan açıklamalarda polislerin yürüyüşe katılanlara plastik mermi ve biber gazıyla müdahale ettiği bildirildi.

Öğrencilerin “Ay, ay, ay!” ve “Neredesin aşkım, buradayım aşkım” sloganlarıyla başladığı yürüyüşe katılan kitlenin dağılmasının ardından polisin kampüste müdahalelere devam ettiği aktarıldı.

Polis müdahalesinin ardından Onur Yürüyüşü’ne katılan kitle dağılırken polisin müdahaleye devam ettiği belirtildi:

Boğaziçi LGBTİA+’dan  ODTÜ’ye destek geldi:

 “Polis defol, üniversiteler lubunyalarındır! “

Kazdağları İstanbul Dayanışması da polis müdahalesini şu sözlerle eleştirdi:

ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması tarafından 10’uncusu düzenlenecek yürüyüş öncesinde izinli ziyaretçilerin ve mezunların okula alınmadığı bilgisi verilmişti. 

Dayanışma tarafından yapılan açıklamalarda ODTÜ’nün A1  ve A4 kapılarında yoğun bir şekilde polis ve TOMA araçlarının beklediği belirtilmişti. 

ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması’nın iki yıl aradan sonra düzenlediği ve bugün gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü, #Hatırla sloganı ile duyurulmuştu. 

Rektörlük, kampüste Onur Yürüyüşü gerçekleşmesi durumunda “her türlü güvenlik önleminin” alınacağını duyurmuştu.

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.