Hafta SonuKitapKöşe YazılarıManşetYazarlar

[Çocuklar için Yeşil Kitaplar] Haydi Sagalassos’u keşfetmeye!

0

Çocukken gezdiğim ören yerlerinden bende kalanlar, sandaletimin içine kaçan çakıllar, güneşten sararmış otların sardığı mermer bloklar arasında bitmek bilmez bir yolculuk ve en önemlisi de okumaya çalıştıkça içinde boğulduğum bol tarihli, zor isimli karmaşık metinlerdir. Sagalassos’u Keşfedelim, çocuklar için bir türlü gözün önüne getirilemeyen bir geçmişi ve onun hafıza mekânlarını canlandırıyor.

Solda bakışımızın altında uzanan manzara ve sağda ‘evvel zaman içinde’ diye açılan bir metin; işte Sagalassos. İlkin Sagalassos hakkında genel bir bilgi edinip ardından halkını tanıyoruz. Çizimler ile metin eş zamanlı olarak okuyucuyu içine çekip bu antik kentin sokaklarında dolaştırıyor. Başlıklara bölünmüş metinde Tiberius Kapısı’ndan Kapalı Tiyatro’ya, İmparatorluk Hamamı’ndan Dor Tapınağı’na durak durak ilerliyoruz.

“Sagalassos’u Keşfedelim”, uzak bir geçmişin yaşantısını, günlük hayatı ile kutsalını, kültürünü, zanaatını, pazar yerini birbirinden ayrıştırıp bugüne kuru bir anekdotlar dizisi olarak aktarmıyor. Bilgiler, bu antik kentin bir zamanlar süregitmiş pratiği ve hakikati olarak karşımıza çıkıyor. Burnumuza kokular, kulağımıza sesler geliyor.

Sagalassos’un gündelik hayatı…

Bir çift sayfanın sol tarafında İmparatorluk Hamamı’ndan bir kesit: Bir sabunun üzerine basmasıyla dengesini kaybeden bir Sagalassoslu, sağ tarafında ise bu manzaraya bakan İmparator Hadrianus’un büstü. Çizer Liza Adamandidi, Sagalassos’un tarih, kültür ve kutsallar ile yüklü hafıza mekânlarını insanın gündelik hayatına dair anlık ve kestirilemez olaylar ile canlandırmış. Çizimlerinde sadece insana değil şehrin hayatına karışıp tiyatronun mermer basamaklarında uyuklayan kedisi, pazar yerindeki balıklara ağzı sulanan köpeği ile hayvanlara da yer vermiş.

Künye

Yazar: Eren Ağın, Monica Papi
Resimleyen: Liza Adamandidi B.
Yayımlayan: Sagalassos Vakfı

Eren Ağın

Eğitim bilimci ve yazar. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Yönetimi ve Politikası Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. TRT 2’deki Akşama Doğru kültür ve sanat programında stajyer metin yazarlığı yaptı. Bilim ve Sanat Merkezi’nde üstün yetenekli öğrencilere Türkçe dersleri vermektedir. Eğitim bilimleri, eğitim yönetimi ve sosyolojisi alanında akademik yayınları bulunmaktadır.

Monica Papi

Şair ve yazar. Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde lisansını tamamladı. 2015 yılında Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü’nü “Râz” adlı bir şiir kitabı ile aldı. Ş Dergi, Sonat, Duvar, Gard Şiir, Şerhh, Nepal, Pathos, 160.km, Neden, Moero isimli dergi, fanzin ve dijital mecralarda şiir ve yazıları yayımlandı. İzmir/Urla merkezli kurduğu sanat ve kültür kolektifi UR Collective, kültürel miras, edebiyat, performans, müzik, tiyatro ve mimarlık gibi alanlarda projeler yürütmeyi hedefleyen disiplinlerarası bir platformdur.

Liza Adamandidi B.

İllüstratör. Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde eğitim gördü. 2014-2016 yıllarında Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Çalışmalarında ağırlıklı olarak antik dönem anlatıları, mitolojiler, yerel mitler ve efsanelerden beslenen Adamindidi, kent, tarih, tarih ve gerçeküstü olanı çeşitli karakter ve anlatılarla üretimlerinde bir araya getirmektedir. Çalışmalarının yer aldığı etkinlik ve yayınlarda bazıları: Sommerakademie für Bildende Kunst Salzburge, New Gothic Rewiew New York, Pokrig online Ermenice Masallar.

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.