Doğa MücadelesiManşetYerel

Akbelen’i yok etmek isteyen Limak’ın yöneticisi Davos’ta ‘çeşitliliğin coğrafyası’nı anlattı

0

İsviçre‘nin Davos kasabasında süren Dünya Ekonomik Forumu (WEF), dördüncü gününde devam ediyor. Zirvede, Yeniköy -Kemerköy termik santrallerine kömür sağlamak için İkizköy’deki Akbelen Ormanı‘nda ocak açmak isteyen ve yöre halkının bütün direnişine ve yürütmeyi durdurma kararlarına karşı ağaç kesimi yapan LİMAK şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı da bugün bir konuşma yaptı. 

Pek çok büyük şirket temsilcisinin yanı sıra LİMAK Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir‘in yaptığı konuşmanın başlığı “Çeşitliliğin Coğrafyası”. 

İkizköy Çevre Komitesi, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Küresel patronlar kulübünün şaşalı etkinliği Dünya Ekonomik Forumu, Covid pandemisi sonrası ilk defa bu yıl Davos Zirvesi’nde bir araya geliyor. Davos bu yıl parlak ekonomik analizlerden çok, en sıcak ocak ayını yaşıyor olması, yağmayan karı ve kayak turizmindeki düşüşle, yani iklim değişikliği ile manşetlere girdi” dedi. 

LİMAK’ın çeşitlilik ve kapsayıcılık adına yaptıklarından birkaç örnek de kendilerinin vermek istediğini belirten İkizköylüler, Özdemir’in konuşmasına katkı yapmak ve birkaç soru iletmek istediklerini belirtti. 

Akbelen davası: Saldıranlar değil, kurtarmaya çalışanlar yargılanıyor
Akbelen’in bilirkişi raporuna göre ‘madencilik yapılabilir’: Bilirkişiler hakkında suç duyurusu
Bodrum Belediyesi’nden Akbelen için Orman Genel Müdürlüğü’ne dava
Akbelen’de bilirkişi raporu sonrası yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı
[Bir konu/k] Kara çalınan bir ormanın mücadelesi: İkizköy’ün nöbeti
İkizköy’deki yıkım görüntülendi
İkizköy’de üçüncü bilirkişi keşfi: Akbelen’in korunmasına yönelik bir rapor bekliyoruz

İkizköylülerin katkıları ve soruları şöyle: 

  • İKLİM KRİZİ: LİMAK’ın sahibi olduğu Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri bugüne kadar atmosfere 254 milyon ton karbon saldı. Şirketin planladığı gibi işletmede kalırlarsa toplam karbon salımları 465 milyon tona çıkacak. Akbelen Ormanı yok edilirse 9 milyon ton karbon eşdeğeri yutak alanı bir daha rehabilite edilemeyecek şekilde ortadan kaldırılacak. Bu ve benzeri kömür santralleri çalıştırılmaya devam ederse, Davos bir daha asla eski Davos olamayacak! Ebru Hanımın iklim krizi sorununu LİMAK’ın termik santral ve kömür madenlerinden oluşan enerji portföründe nasıl “kapsadığını” merak ediyoruz. 
  • BİYOÇEŞİTLİLİK: İkizköy’ün LİMAK kömür madeni işletmesi ile tehlike altına giren önemli bir biyoçeşitliliği var. Akbelen Ormanı’nda Uluslararası Doğa Koruma Birliği IUCN tarafından nesli tükenmekte olduğu için kırmızı listeye alınmış olan çok sayıda kuş türü var. Ebru Özdemir’in şu an Davos’ta anlattığı LİMAK’ın “çeşitlilik ve kapsayıcılık” politikalarına maskeli ötleğen, karabaşlı ötleğen, kızılgerdan, büyük baştankara nasıl dahil ediliyor bilmek istiyoruz. Ya da Akbelen Ormanı ile birlikte yok olacak, aslında korumada öncelikli bir bitki olan kandil kökü (Cyclamen hederifolium Aiton –  VU) ve 10 endemik bitki türünü çeşitlilik politikalarına nasıl dahil ettiklerini de duymak istiyoruz. 

  • YEREL ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK: İkizköy’ün Işıkdere mahallesi ve tarım arazileri 2017’de kamulaştırılarak LİMAK’a kömür madeni işletsin diye devredildikten sonra 20 bin zeytin ağacı yok edildi. Şimdi kömür madeni genişlesin diye 45 bin zeytin ağacı daha tehlikede.
  • Zeytin, İkizköy’ün, Milas’ın, Anadolu’nun en önemli biyoçeşitlilik açısından çok zengin ekosistemlerinden biri, çok önemli bir ekonomik değeridir. LİMAK, maden işletecek diye sadece İkizköy ve çevresinde yüzlerce aile, zeytinsiz, işsiz, geleceksiz kalacak. LİMAK zenginleşirken, maden ve termik santral işlettiği İkizköy ve çevresinde yöre halkı fakirleşecek. Bu mülksüzleştirme ve yoksullaştırma hamlesinin LİMAK’ın kapsayıcılık politikaları doğrultusunda nasıl ele alınacağını sormak istiyoruz. 
  • EKONOMİK KAPSAYICILIK: Ebru Özdemir ve LİMAK yöneticileri her fırsatta kapsayıcılık öyküsü olarak İkizköy’de (aslında yok ettikleri) arkeolojik kazı alanında İkizköylü kadınları çalıştırdıklarını anlatıyor ve övünüyor. Ama bu işin sürekli bir iş olmadığından; her yılın aralık ayı başında işçilerin işten çıkarılıp, sonraki yılın ocak ayında yeniden işe alındıklarından, böylece çalışanların sosyal güvenlik ve tazminat haklarının gasp edildiğinden  bahsetmiyor.
  • Kazıda çalışan İkizköylülerin sırf Akbelen Ormanını savundukları için, bu lütuf gibi sunulan kazı işinden çıkarılmaları ise hiçbir şekilde konu edilmiyor. Yaşamı savundukları için işsiz bırakılan İkizköylüleri, LİMAKın sınırsız zenginleşmesinin içinde “kapsamayı” düşünüp düşünmediklerini Ebru Özdemir’e sormak istiyoruz. 

İkizköy davası Türkiye sınırlarını aştı
İkizköylüler alarma geçti: Akbelen nöbetine devam, Avrupa Konseyi’ne başvuru
Limak’ın yeşil badanasını protesto eden İkizköylülere gözaltı
Bir yerinden edilme hikayesi: Akbelen giderse Muğla da gider

İkizköy Çevre Platformu üyeleri, Ebru Özdemir’e, “İkizköy’ü termik santral ve kömür madeni çalışmalarınızda “kapsamak”tan vazgeçin. Böylece doğanın ve yüzlerce yıllık kültürün “çeşitliliği” bütün görkemi ve yaşamsallığı ile var olmaya devam etsin” diye seslendi. 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.