Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Bodrum Belediyesi’nden Akbelen için Orman Genel Müdürlüğü’ne dava

0

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin (YK Enerji) Muğla, Milas’taki iki termik santraline kömür sağlamak amacıyla genişletilmek istenen kömür madeninin İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nı yok etmemesi için İkizköylülerin mücadelesi sürerken, Bodrum Belediyesi’nden Akbelen’in tahsisine ilişkin yeni bir adım atıldı.

Akbelen Ormanı’nda açılmak istenen kömür madeninin; Türkiye’nin, hatta dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum’un susuz kalmasına neden olacak bir sonuca yol açmasının ciddi kamusal zarar oluşturabileceği belirtilerek, Bodrum Belediyesi tarafından Akbelen Ormanı’nı YK Enerji’ye tahsis eden Orman Genel Müdürlüğü’ne dava açıldı.

‘Önemli geçim kaynakları insanların ellerinden alınıyor’

Bu konuda; Akbelen Ormanı’nda yapılması planlanan madencilik faaliyetinin Muğla’nın Bodrum ilçesinin içme suyu kaynağı su kuyularını olumsuz etkileyeceği “TKİ Geli-Akbelen Karacahisar ( Milas-Muğla) Linyit Sahaları ve Yakın Dolayındaki Hidrojeolojik Koşulların Mevcut Verilere Dayanılarak Linyit Madenciliği ve Bodrum İçme Suyu Kuyuları Açısından Değerlendirilmesi” raporunda açıkça ortaya konduğu ifade edildi ve şu noktaya dikkat çekildi:

“2013’te Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından Hacettepe Üniversitesi’ne hazırlatılan raporda “Akbelen Ormanı’nda maden açık işletme izni uygulanması durumunda Bodrum’un içme suyu kuyularını besleyen Karacahisar -Çamköy -Aslanyaka alt su havzalarının su akış yönü değişerek maden ocağı tarafına akacağı” belirtilmiş, ayrıca “Akbelen Ormanı’nın altındaki kömür yatakları yeraltında suyun yatak değiştirmesini engelleyen bir set olarak durmaktadır” değerlendirmesine yer verilmişti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bu konuda Akbelen mücadelesini yalnızca bir su mücadelesi değil aynı zamanda bir yaşam mücadelesi olarak gördüklerini belirtti.

Ahmet Aras, bölgedeki termik santral ve kömür madenlerinin sadece su kuyularını değil; bütün ekosistemi, biyolojik çeşitliliği, yaban hayatını, köylülerin yaşam ve kültürünü, tarihini de tehdit ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Köyler yerinden taşınıyor, asırlık çam ağaçlarımız yok ediliyor, zeytincilik ve arıcılık gibi önemli geçim kaynakları insanların ellerinden alınıyor. Bunlar arasında en önemli konulardan biri de su kaynakları.”

Ahmet Aras, İkizköy’de

‘Bu gidişle su arzında bir sıkıntı yaşayabiliriz’

“Bodrum çok önemli bir turizm merkezi ve yarımadamız su fakiri bir yarımada” diyen Aras, bu nedenle suyu daha çok Milas ilçesinden aldıklarını ifade ederek şunları aktardı:

“Barajlardan gelen sert sular Karacahisar-Çamköy havzasından gelen yer altı sularıyla paçallanarak Bodrum halkının su ihtiyacı karşılanıyor. Son zamanlarda zaten Bodrum olarak büyük bir göç alıyoruz ve bu gidişle su arzında bir sıkıntı yaşayacağımızı planlıyoruz.”

Bodrum Belediye Başkanı Aras, orman yangınları ve kuraklık gibi ciddi sonuçlarla iklim krizi etkilerinin de yaşanmaya başlandığına işaret ederek “O yüzden fosil kaynaklardan kurtulma ve suyumuza sahip çıkma konusunda çok önemli bir noktadayız. Bununla ilgili hukuki mücadelemizi de başlattık. Bu mücadele yalnızca Akbelen’de yaşayanların mücadelesi değil, topyekün bir mücadele. Yerel yönetimlerin bu konuda büyük bir önemi olduğunu düşünüyorum. Bilimsel verilere dayanarak yerel yönetimler tarafından başlatılan hukuki mücadelelerle birlikte bu tür yaşam mücadeleleri daha çok dikkate alınıyor” dedi.

Limak’ın yıllık 200 milyon TL kazancı için Bodrum’un yıllık  turizm geliri yok olabilir’

İkizköylülerin gönüllü avukatlarından biri olan İsmail Hakkı Atal konuya ilişkin şunları söyledi:

“2013 yılında TKİ’nin Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümüne hazırlattığı raporda Akbelen ormanı altındaki kömür yataklarının bir set olarak durduğu ve bu sayede Çamköy ve Karacahisar alt su havzalarının suyunun Bodrum su kuyularına aktığı belirlendi.Yani Akbelen giderse Bodrum susuz kalacak. YK Enerji’nin ortaklarından biri olan beşli çeteden LİMAK’ın yıllık 200 milyon TL kazancı için Bodrum’un yıllık 5 milyar dolarlık turizm geliri yok olabilir.”

‘Bu çabalar karşılığını bulacak’

500 gündür Akbelen Ormanı için çadırlı nöbet tutan İkizköylüler ise Bodrum Belediyesi’nin açtığı davaya ilişkin “Mücadelemizin başından beri Bodrum Belediyesi’nin her türlü desteğini yanımızda hissettik. Haklılığımızdan aldığımız güçle başlattığımız ve sürdürdüğümüz direnişte çok kritik bir noktadayız. Bu noktada Bodrum Belediyesi’nın attığı bu adım, mücadelemize can suyu oldu. Biliyoruz ki bu çabalar bir gün karşılığını bulacak, yaşam kazanacak” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.