Hafta SonuKöşe YazılarıManşetYazarlar

Yeşiller’in adayı Kılıçdaroğlu

0

Yüksek Seçim Kurulu‘nun objektif olup sadece okuma yazma bilmesi gereken herkesin anladığının tersine Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın üçüncü kere aday olmasına izin vermesinden sonra Cumhurbaşkanı adayları kesinleşmiş oldu. Seçimin nasıl geçeceği ve değişimin nasıl da hayati olduğunu bize anlatması açısından sadece bu örnek bile yeter de artar. Aklımızla dalga geçilen bir dönemden geçiyoruz ve aklımızla dalga geçilmesine bir son vermemiz lazım.

Bir metrekarelik seccadede kopartılan fırtına da bu dalga geçmenin sonucu. Deprem bölgesinde hala enkazlardan cansız bedenler çıkıyor. Depremzedelerin sorunları ikinci aya girerken hafifletilmiş dahi değil. Bir tek soğan 7 TL’ye satılıyor. Üniversite eğitimi karman çorman olmuş durumda. İstanbul Sözleşmesi‘nden çıkılırken övülen 6284‘ü bile kaldırmak istiyorlar. Karşı çıkan AKP’li siyasetçiler tehdit ediliyor. Her parti destek açıklaması yapıyor. Bir tek AKP destek açıklaması yapmıyor. Sona geldiğini anlayan hükümet, ne kopartırsak kardır görüşüyle doğal alanlara saldırıyor. Peki bizden ne konuşmamız isteniyor? Seccade… Yine dini duyguların istismarı ile bir seçim götürülmek isteniyor. Fakat artık özel durumlarda değiliz. Pandemide “hayat eve sığar” diye bir slogan mantıklı olabilirdi ama artık Türkiye bir seccadeye sığmaz. Sorunlar da bir seccadenin altına saklanamaz.

İşte Yeşiller Partisi olarak biz de bu sebeple Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir tavır aldık. Fikri, kütlesinden büyük bir parti olarak aldığımız bu tavır belki anketlerde çok fazla hissedilmeyecek ama fikirlerimizin yeniden kurulacak bir Türkiye’de oldukça önemli bir yer kaplayacağını biliyoruz. Yavaş yavaş açıklanan Seçim Beyannameleri‘ne bir göz atın isterseniz. 2010’de Yeşiller Partisi’nin söylediği, belki söylendiğinde biraz uçuk gelen ama şimdi gereklilik olan ifadelerle dolu olacak o beyannameler. Ne kadarının arkasında durulacak bilemiyoruz tabi ama bu hem bizim hem de benzer sorunları dert edenlerin bir göre.

Eleştiriler seçimden sonra…

Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir tavır aldık ve Millet İttifakı‘nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu‘na desteğimizi açıkladık. Bizler;  “Yeşiller Partisi olarak, bu çoklu kriz ortamını aşmanın, kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun şekilde denge ve denetleme mekanizmalarının güçlendirilmesiyle ve doğanın, insanın sömürülmediği bir düzen kurmak üzere demokrasi güçlerinin yan yana durmasıyla mümkün olabileceğine inanıyoruz.”

Bu yüzden de demokrasi güçleriyle birlikte net bir tavır alıyoruz. Seçim bittikten ve kazandıktan sonra her anlamda daha ideali yakalamak için eleştirilerimiz, önerilerimiz olacak ama o zamana kadar desteğimiz Kılıçdaroğlu ile…

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.