Hayvan HaklarıManşet

Urfa’daki köpeklerle ilgili Tarım ve Orman Müdürlüğünden dezenformasyon açıklaması

0

Urfa‘daki ‘kuduz iddiaları‘ üzerine toplatılan ve hak aktivisti Buket Özgünlü‘nün 35 hasta köpeği Ankara‘ya tedaviye taşıdıktan sonra tutuklanmasının ardından Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı:

“İlimizde bir klinikte tespit edilen ve bazılarında çeşitli hastalıklar olduğu anlaşılan bahse konu yavru ve yetişkin köpekler veteriner hekimlerimiz nezaretinde aynı gün Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teslim edilmiş ve müşahede altına alınmıştır.”

‣ Urfa’daki hayvan hakları aktivistleri köpekler için ayağa kalktı: Sokaklarda köpek kalmamış
Urfa Belediyesi ‘kuduz iddiasını’ yalanladı: Köpekleri tutuklanan Özgünlü’ye tutanakla teslim ettik
‣ Kuduz bahanesiyle katliam yasası meşrulaşmaz: Yılda en fazla 2 vaka görülüyor

Müdürlüğün açıklamasında “dezenformasyona” vurgu yapılması ise ayrıca dikkat çekti:

“Bazı basın ve yayın kuruluşları ile sosyal medya platformlarında Şanlıurfa’dan yasadışı yollarla şehrimize gelen sahipsiz hayvanların salıverildiğine yönelik dezenformasyon içerikli yayın ve paylaşımlar yer aldığı görülmektedir.”

Müdürlüğün açıklamasında Urfa’da bir klinikte tespit edilen ve bazılarında çeşitli hastalıklar olduğu anlaşılan bahse konu yavru ve yetişkin köpeklerin hayvan sağlığında görevli veteriner hekimler nezaretinde aynı gün Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teslim edildiği ve müşahede altına alındığı belirtildi. Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Ölü olduğu anlaşılan köpekler de incelemek üzere İl Müdürlüğümüz tarafından alınarak Etlik Veteriner Merkez Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne teslim edilmiştir. Konuyla ilgili süreç İl Müdürlüğümüz tarafından tüm boyutlarıyla takip edilmektedir. İddia edildiği üzere hayvanların salıverildiği bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır.”

Ne olmuştu?

Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü, için Şanlıurfa Siverek’te bulunan belediyeye ait hayvan barınağından hasta 35 köpeği Ankara‘ya taşıması sonrası bazı sosyal medya hesaplarından “kuduz karantinası ihlal edilen bölgedeki köpekler taşındı” iddiaları ortaya atılmıştı.

Bunun sonucunda Ankara Valiliği konuya ilişkin inceleme başlatıldığını bildirdi. Bugün köpekleri taşıyan Buket Özgünlü ve beraberindeki dernek çalışanı M.S.D. gözaltına alındı. Özgünlü gözaltına alınmasının ardından tutuklandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.