Hayvan HaklarıManşet

Kuduz bahanesiyle katliam yasası meşrulaşmaz: Yılda en fazla 2 vaka görülüyor

0
katliam yasası
Fotoğraf: Jovin Kallis / Unsplash

Son günlerde Türkiye‘de sokakta yaşayan köpeklere yönelik hazırlanan ve köpeklerin sokaktan toplanıp barınaklara götürülmesini ve sahiplendirilememeleri durumunda öldürülmelerini içeren ‘katliam yasası’ tasarısı, kuduz riski öne sürülerek meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Mission Rabies gibi kuruluşların verileri, bu iddiaların temelsiz olduğunu gösteriyor. Türkiye’de yılda en fazla iki kuduz vakasının görülmesi, bu gerekçeyi çürütüyor.

DSÖ‘ye göre kuduz, vahşi hayvanlardan insanlara bulaşabilen viral bir hastalık. Dünya genelinde yılda yaklaşık 59 bin insan kuduz nedeniyle hayatını kaybettiği, bu ölümlerin yüzde 99’unun Asya, Afrika ve Güney Amerika‘da meydana geldiği raporlanıyor. Hindistan‘da yılda yaklaşık 30 bin kişi kuduz nedeniyle ölüyor. Ancak Türkiye‘de bu rakam çok daha düşük, yılda sadece iki vaka ile sınırlı kalıyor​​.

Uluslararası kuduzla mücadele kuruluşu Mission Rabies’in verilerine göre, kuduzla mücadelenin en etkili yolu köpeklerin aşılanması. Kuduzun yüzde 99’u enfekte köpek ısırıklarıyla bulaştığı için, köpeklerin aşılanması insanları korumanın en hızlı ve ekonomik yolu olarak görülüyor. Köpekleri aşılamak, hastalığın kaynağını ortadan kaldırarak insanları koruyor ve hastalığın yayılmasını engelliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi’nden ‘sokakta yaşayan hayvanlar’ raporu: Katliam çözüm değil
Hayvan haklarında Batı’nın ilerisinden Türkiye’nin gerisine
Sokakta yaşayan hayvanlar için adalet mitingi düzenlenecek

Türkiye’de kuduz vakaları, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görülüyor ve büyük ölçüde köpeklerden, kısmen de yaban hayatından kaynaklanıyor. Trakya, Ege ve Orta Anadolu‘nun dışındaki illerde ise köpek kaynaklı kuduz vakaları görüldüğü biliniyor. Ancak, son yıllarda yapılan oral aşılama çalışmaları ile hastalık belli oranda kontrol altına alınabildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın verilerine göre, 2022 yılında Türkiye genelinde yalnızca iki kuduz vakası kaydedildi.

You may also like

Comments

Comments are closed.