Hayvan Haklarıİnsan HaklarıManşet

Urfa Belediyesi ‘kuduz iddiasını’ yalanladı: Köpekleri tutuklanan Özgünlü’ye tutanakla teslim ettik

0

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, “Siverek Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde kuduz karantinası veya karantina bölgesinden gelen herhangi bir hayvanın bulunmadığını açıkladı:

“İlgili kişinin ‘kuduz riski varmış’ diyerek ifade ettiği geri kalan hayvanları nereden ve ne şekilde aldığı tarafımızca bilinmemektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

‣ Kuduz bahanesiyle katliam yasası meşrulaşmaz: Yılda en fazla 2 vaka görülüyor

‘Özgünlü’ye köpekleri biz verdik’

Belediyeden yapılan açıklamada hayvan barınağından 35 hasta köpeğin Ankara’ya taşındığı iddialarının ardından sosyal medyada hedef gösterilen ve gözaltına alınmasının ardından tutuklanan hak aktivisti Buket Özgünlü ile ilgili de şu bilgiler verildi:

“9 Haziran 2024 Pazar günü hayvan sever grupların Siverek Rehabilitasyon Merkezi ziyaretlerinde hayvan sahiplenmek istedikleri ve dernek olarak ruhsatlı barınağa sahip olduklarını beyan etmeleri üzerine 17 adet yavru ve 4 anne ile 4 adet yetişkin hayvan Buket Özgünlü isimli hayvansevere tutanakla sahiplendirme yapılmıştır.”

Ne olmuştu?

Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü, için Şanlıurfa Siverek’te bulunan belediyeye ait hayvan barınağından hasta 35 köpeği Ankara‘ya taşıması sonrası bazı sosyal medya hesaplarından “kuduz karantinası ihlal edilen bölgedeki köpekler taşındı” iddiaları ortaya atılmıştı.

Urfa’daki hayvan hakları aktivistleri köpekler için ayağa kalktı: Sokaklarda köpek kalmamış

Bunun sonucunda Ankara Valiliği konuya ilişkin inceleme başlatıldığını bildirdi. Bugün köpekleri taşıyan Buket Özgünlü ve beraberindeki dernek çalışanı M.S.D. gözaltına alındı. Özgünlü gözaltına alınmasının ardından tutuklandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.