Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Sinpaş protestosunda ‘yol olmayan yere ulaşımı engelleme’ gerekçesiyle gözaltı

0

MUĞLA- Marmaris Kızılbük’te Sinpaş GYO projesinin ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararının iptali sonrası alanda su tankeri gören Marmaris Kent Konseyi üyeleri şirketi protesto ederek alanda nöbete başladı. Alandaki yolda protesto yapan 12 aktivist çalışma izni olmayan alanda çalışma hürriyetini engelledikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan aktivistler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Marmaris Kent Konseyi ve Ekolojik Mücadele Komisyonu üyesi aktivistler bugün Sinpaş’ın Kızılbük proje alanına giderek mühürlenen proje kapsamında çalışma olup olmadığını kontrol etti. 

Alanda su tankerinin faaliyette olduğunu ve çalışanları gören aktivistler proje alanının önünde nöbete başladı. Ayrıca kilitli kapıya bisiklet zinciri taktılar. 

Yolda eylem yapan aktivistler çalışma hürriyetini engelledikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Halime Şaman, Ufuk Beytekin, Murat Sütçüoğlu, Sevim Sütçüoğlu, Ali Güç, Adnan Ertani, Hakkı Hakan Bağcıoğlu, Korcan Yılmaz, Hüseyin Tolga Gök, Füsun Ünlüsoy, Haydar Küreş, Güven Göknar ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Aktivist Halime Şaman ifadesinde şunlara yer verdi:

“Sinpaş Kızılbük projesi inşaat sahası dış kapısı değildir. İnşaat sahası bu alandan yaklaşık 750-800 metre aşağıdadır. Bizden önce kapıyı kilitleyenler onlardır. Arkasından biz bisiklet kilidi ile kilitledik. Suç kesinlikle oluşmamıştır.”

Gözaltının ardından serbest bırakılan aktivistlerden Şaman, şunları söyledi:

“Hakkımızda yol olmayan bir yerde ulaşımı engellemek suçlamasıyla gözaltı gerçekleşti. Olmayan yolda nasıl bir yol engellemişiz? Savcıyı tebrik ediyoruz.“

Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi geçen hafta verdiği kararın gerekçesinde ‘otel ve konut inşaatının bir arada yer aldığı  projenin ÇED’den muaf tutulamayacağı’ belirtilmişti.

Ne olmuştu?

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılbük mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satıldı. 1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başladı. Fakat 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi. Emin Hattat, 2006’da iflas edince de inşaat tamamen durdu.

Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye bin 400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurdu.

Belediye konut yapımına izin vermedi ancak Muğla Valiliği , 27 Temmuz’dan 8 Ağustos’a kadar devam eden büyük orman yangınlarından beş gün sonra, devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Kararın iptali için Eylül ayında Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerince, Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Açılan dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda, Valiliğin kararının yasalara aykırı olduğu; projenin kıyıya, denize, bölgedeki endemik türlere ve ekolojik bütünlüğe zarar verdiği tespit edilmişti.

Marmaris Kızılbük koyunda bilirkişi keşfi: Yaşanan tahribatı gözlerimizle gördük

Konsey’in Ekolojik Mücadele Komitesi, Sinpaş inşaatı ile ilgili davada Marmaris Belediyesi’nin mahkemeye gönderdiği yazılı beyan sebebiyle Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, İmardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Burak Demirtaş ve İmar Müdürü için “görevi kötüye kullanma” nedeniyle suç duyurusunda bulunmuş, Belediye’ye , Kızılbük Thermal Wellness Resort Otel/Devre mülk projesi için düzenlediği İmar Durum Belgesi ile 56 adet yapı ruhsatının iptali talepli dava açmıştı.

 Çevre aktivistlerinden Sinpaş’a izin veren Marmaris Belediyesi hakkında suç duyurusu

Sinpaş’ın ‘ÇED gerekli değildir’ kararına açılan davayı kamuoyuna anlatan çevre aktivisti Marmaris Kent Konseyi nedeniyle Halime Şaman’a açtığı 300 bin liralık haksız rekabet davasının ikinci duruşması nedeniyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü adliyede kutlayan Şaman, “Umuyoruz ki halkı hakları konusunda bilinçlendirmenin karşılığı tazminat olmayacak” açıklamasını yapmıştı.

 Sinpaş’ın çevre aktivistine açtığı 300 bin liralık davada ikinci duruşma

Kızılbük’te dinamitler patlıyor: Marmaris’ten imdat çığlığı!

Kızılbük’e giden HDP’li Çepni: Burada devlet eliyle suç işleniyor, ‘Sinpaş devlettir’ deyin o zaman

Projeye verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için açılan dava 6 Temmuz’da görülmüş, duruşma öncesi adliye önünde bir açıklama yapan Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin şunları söylemişti:

“Marmaris’te Sinpaş’a ait bir inşaat yapılıyor. Biz Marmaris Kent Konseyi olarak bu inşaat hakkında iki dava açtık. Biri ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali diğeri de verilen imar durum belgesi ve ruhsatların iptali için. Adalete güveniyoruz çünkü bir ülkeyi ülke yapan unsurlardan biride adalet sistemidir. Milli park alanında dinamit patlatıyor olabilirler, inşaat yasağına rağmen şu son yangında dahi çalışıyor olabilirler, bu gücü kendinde görüyor olabilir bu şirket. Arkası kuvvetlidir veya belediyeyle iş birliği içindedir. Bu mücadele sonunda adalet mekanizmasının bizim lehimize karar vereceğine kalben inanıyorum”

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.