İnsan HaklarıManşetSeçim GünlüğüTürkiye

[Seçim Günlüğü] Emek ve Özgürlük İttifakı Kılıçdaroğlu’na desteğini açıkladı

0

Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Millet İttifakı‘nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu‘na desteğini açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Yeşil Sol Parti, Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) yer aldığı ittifak, açıklasında, Türkiye’nin; siyasi, toplumsal ve ekonomik krizlerin bir arada yaşandığı çoklu kriz şartları altında tarihinin en önemli seçimine doğru ilerlediği belirtilerek şu ifadelere yer verdi.  

Bilindiği üzere Türkiye halklarının devrimci, demokrat ve ezilenleri olarak Emek ve Demokrasi İttifakı adıyla bir araya geldik. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmama, parlamento seçimlerine ise ittifak çatısı altında girme kararı aldık.

Türkiye siyasetinin bu kırılma aşamasında, üzerimize düşen tarihi görevi hem geleneğimize hem de gelecek kuşaklara borcumuz kapsamında yerine getirme konusunda mutabık kaldık. Bu kapsamda 14 Mayıs 2023’te yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

‣ Demirtaş: Hedef, Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin ortak adayı olmasını sağlamak

‘Bu tarihi seçimde; Kılıçdaroğlu’na oy vermeye çağırıyoruz’

Bilinmelidir ki Türkiye siyasi tarihinin en önemli seçiminde faşizme karşı zafer elde etmenin tek yolu cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaktan geçmemektedir. Bilakis, faşizmi geriletmenin en önemli mecralarından biri TBMM’de çoğunluğu sağlayacak aritmetiği sağlamaktır. Bu durumu sağlamak için tüm Türkiye halklarını, 14 Mayıs 2023 Milletvekilliği Seçiminde Emek ve Özgürlük İttifakı’na oy vermeye çağırıyoruz. Tüm ezilenleri, yok sayılanları, hak gaspına uğrayanları ve sömürülenleri parlamentoda temsil etmenin tek yolu Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında toplanmak ve parlamentoda söz, yetki, karar sahibi haline gelmektir.

Bu tarihi seçimde; Türkiye halklarını bir kez daha milletvekilliği seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı’na, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye çağırıyoruz.”

Kılıçdaroğlu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da gazeteci İsmail Saymaz’a bugünKılıçdaroğlu’ya desteğini beyan etmişti.

Sancar, partisinin rejime yaklaşımının Kılıçdaroğlu ile örtüşmesi nedeniyle bu kararın verildiğini ifade ederek şunları söyledi: “Bir tarafta rejimi kalıcı hale getirmek isteyen Cumhur İttifakı‘nın adayı var; Erdoğan. Diğer yanda, rejimi değiştirme sözü veren Kılıçdaroğlu var. Tek adam rejimini sonlandırma noktasında Kılıçdaroğlu ile hedeflerimiz örtüşüyor. Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı verdik.”

“Tek adam rejimine son vermek” hedefi doğrultusunda Kılıçdaroğlu’yu destekleyeceklerini belirten Sancar, ”Aday çıkarmama tercihimizi kamuoyuyla paylaştığımızda bu yönde işaretler vermiştik. Ama şu aşamada tercihimizi somutlaştırmak gerekiyor. Seçmen ve kamuoyunun beklentisi bu yönde” diye konuştu.

‣ DSP, Erdoğan’ı destekleyecek
‣ Yeşiller’in adayı Kılıçdaroğlu

Parlamentoda en yüksek temsiliyete ulaşmayı hedef olarak belirlediklerini söyleyen Sancar, “Amacımız parlamentoda anahtar konuma ulaşmak. 100. yılında cumhuriyeti demokrasiyle buluşturma ve demokratik cumhuriyeti inşa etme sorumluluğu bizlere düşüyor. Tabi barışı gerçekleştirmek konusunda belirleyici misyonun ve iradenin taşıyıcısı olacağız” dedi.

Geçen ay cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmama kararı aldığını açıklayan HDP’nin Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceği bilinse de parti Kılıçdaroğlu’yu açıkça ve doğrudan işaret etmemişti.

‣ Emek ve Özgürlük İttifakı, cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağını açıkladı

Kılıçdaroğlu

AGİT ve Avrupa Konseyi depremzedelerin seçime katılımı konusunda endişeli

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) seçimleri Türk makamlarının davetlisi olarak yerinde gözlemleyecek.

Norveçli diplomat Jan Petersen başkanlığındaki ODIHR heyeti 14 kişilik çekirdek bir ekipten oluşuyor. Bu ekibe 7 Nisan’dan bu yana Ankara merkezli uluslararası uzmanlar ve 28 uzun dönem gözlemci eşlik ediyor. ODIHR’in bağlı olduğu AGİT de 10 Mayıs’tan itibaren 350 kişilik kısa süreli gözlemci heyetiyle Türkiye’de olacak.

AGİT heyetleri seçimlerin uluslararası taahhütlere, yükümlülüklere ve standartlara uygunluluğunu değerlendirecek. Bu kapsamda Türkiye yasal mevzuatının uygulanışı, aday kayıtları, sosyal ağlar, seçim kampanyasının yürütülmesi, seçim çalışmaları, seçim uyuşmazlıkları ve medya konuları mercek altına alınacak.

‣ Avrupa Konseyi ve AGİT 14 Mayıs seçimlerinde nasıl bir rol oynayacak?

AGİT heyetleri gibi, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi de bu hafta Strasbourg’da düzenlediği Başkanlık Divanı toplantısında 14 Mayıs seçimlerini 42 kişilik bir kadroyla gözlemleme kararı aldı. Heyete AKPM “Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu”nun (SOC) liderliğini yürüten Alman sosyal demokrat parlamenter Frank Schwabe başkanlık edecek.

AKPM, Hıristiyan Demokrat, Liberal, Sol ve Muhafazakâr gruplarından parlamenterlerin de yer alacağı heyette, AKPM Türkiye raportörleri İngiliz parlamenter John Howell ve Avusturyalı parlamenter Stefan Schennach da görev yapacak. AKPM heyetinde Almanya’dan yedi, Fransa’dan beş, Ukrayna’dan dört, İtalya, Birleşik Krallık ve Romanya’dan üç, Polonya ve Portekiz’den iki parlamenter bulunuyor.

Kılıçdaroğlu

AKPM Raportörü John Howell. Fotoğraf: Geoffrey Swaine / picture alliance

‘Depremzedeler nasıl oy verecek bilmiyoruz’

Deutsche Welle Türkçe‘den Kayhan Karaca‘nın aktardığına göre, raportör Howell, seçim gözlem misyonu hakkında değerlendirmelerde bulunarak Türkiye’de seçim gözlem misyonunun diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha kapsamlı olduğunu söyledi. Son depremlerde çok sayıda insanın yerinden olduğuna işaret eden Howell, “Bu insanlar nasıl oy verecek bilmiyoruz. Kimileri başka yerlerde kayıt yaptırdı, kimileri ise yaptırmadı” şeklinde konuştu.

Depremle ilgili kaygı AKPM seçim gözlem heyeti başkanı Frank Schwabe tarafından da dile getiriliyor. Birçok depremzedenin başka yerlerde seçmen kütüklerine yazılamadığını belirten Schwabe, “Yerlerinden olmuş bu insanların geldikleri bölgelere seçim günü kitlesel dönüşü söz konusu. Nasıl olacak, bilemiyoruz. Ulaşımları nasıl sağlanacak?” diye soruyor.

Depremzedelerin kimlik sorununa da değinen Schwabe, “Çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Bu insanların kimlik kartları ne oldu? Çok sayıda insan hâlâ kayıp. Tam olarak kaç kişinin yaşamını yitirdiğinin bilinmediğini duyuyoruz. Bu kaygı verici bir durum, yakından takip edeceğiz” diyor.

Kılıçdaroğlu

AKPM Raportörü Frank Schwabe. Fotoğraf: C. Spicker / Imago Images

Özgür ve adil seçimler

John Howell ise seçimlerin “özgür ve adil bir ortamda” yapılmasının önemine dikkat çekiyor. Uluslararası gözlemcileri Ankara’nın davet ettiğini anımsatan Howell, şunları kaydediyor:

“Bağımsız gözlemcileri seçimleri düzenleyecek ülke ister. Amaç seçimlerin özgür ve adil yapıldığından emin olmaktır. Burada Türkiye için hedef seçimlerin sadece Türk halkı için özgür ve adil olması değil, aynı zamanda uluslararası toplumun gözünde özgür ve adil görünmektir.”

Kılıçdaroğlu

Avrupa Konseyi’nin önemi

Seçimlerin sonuçları Avrupa genelinde de merakla bekleniyor. John Howell, 14 Mayıs seçimlerinin Türkiye için olduğu kadar Avrupa Konseyi için de önemli olduğunu düşünüyor:

“Seçimler Avrupa Konseyi için de önemli zira Türkiye Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi. Bunu unutmamamız gerekir. Türkiye ayrıca yakın geçmişte Konsey bütçesine en fazla katkıda bulunan devletler arasındaydı. Burada önemli bir role sahip.”

AKPM raportörü olarak Türkiye’de insan haklarının gelişimini yakından takip ettiğini hatırlatan Howell, Türkiye’yle ilgili AKPM denetim sürecinin sonlanıp Ankara’nın Avrupa Konseyi’nde tamamen normalleşmiş bir ülke haline gelmesinin önemli olduğuna vurguda bulunuyor.

AGİT ve AKPM heyetleri, seçim gözlem misyonlarının ön bulgu ve sonuçlarıyla ilgili olarak 15 Mayıs Pazartesi günü, Ankara’da bir ön rapor yayımlayacak. Her iki kurumun tavsiyeler içeren kapsamlı seçim gözlem raporları ise yaz aylarında hazırlanacak.

Avrupa Konseyi ve AGİT 14 Mayıs seçimlerinde nasıl bir rol oynayacak?

You may also like

Comments

Comments are closed.