Doğa MücadelesiManşet

Marmaris yanıyor: Soylu, yangının kaynağıyla ilgili ‘tespitimiz var’ dedi

0
Fotoğraf: AA

Marmaris’te yangın devam ediyor. Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan ve 400 hektarı aşkın alanda etkili olan orman yangını, üçüncü günde, beş ayrı noktada ilerliyor.

Yangın bölgesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk kez TSK envanterinde bulunan ve bir kerede 10 tona kadar su atabilen CH-47 Chinook tipi helikopterin söndürme çalışmalarında görev aldığını kaydetti ve ekledi:

“Yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz ve bir kimliğimiz var. Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyorlar.”

İlgili haber: Marmaris’te yaban hayatı sahasının yüzde 20’si yandı: ‘Korunan’ hayvanlar kaçıyor

Hisarönü Mahallesi‘nin Bördübet mevkisinde Küfre Koyu‘ndaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda, hala devam eden yangın 21 Haziran’da saat 20.02’de başladı. Çubucak, Okluk Koyu ve Hisarönü Körfezi olmak üzere üç noktada etkili olan yangına ilk etapta bir helikopter, dört arazöz, yedi dozer ve 160 orman işçisiyle müdahale edildi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, alevlere müdahale ederken İzmir, Antalya, Burdur ve Denizli‘den arazöz ve takviye ekip bölgeye sevk edildi. Alevlerin yaklaştığı Bördübet ve Değirmenyanı bölgesinde 31 ev, görevlilerin uyarısıyla boşaltıldı.

Havanın kararmasıyla alevlere karadan müdahale edildi. Değirmenyanı Koordinasyon Merkezi‘nde de söndürme çalışmaları yapıldı. Yangının ikinci gününde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci,  yangının büyük oranda kontrol altına alındığını açıklamış ardından Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, yangının kontrol altına alınamadığını açıklamıştı. Yangın üçüncü gününde havadan görüntülendi.

İlgili haber: Marmaris Belediyesi: Yangın kontrol altına alınmadı

İlgili haber: Yangın sezonuna ne kadar hazırız? Cihan Erdönmez: Ormanlar lunapark gibi işletiliyor

Bölgede üçüncü günde 400 hektarı aşkın alanda etkili olan yangın, Değirmenyanı, Bördübet, Amazon Yedi Adalar, Okluk Koyu ve Çubucak mevkilerine ilerledi.

Orman Genel Müdürlüğü’nden bölgede rüzgarın saatte 23 kilometre hızla estiği, sıcaklığın ise 27 derece olduğu öğrenildi.

İlgili haber: 30 OGM yetkilisi hakkında suç duyurusu: Yangınların söndürülmesini imkansız hale getirdiler

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, dün gece, Orman Genel Müdürlüğü mobil izlemenin bulunduğu Küfre Koyu‘nda yaptığı açıklamada son durumla ilgili bilgi vererek şunları söylemişti:

“An itibarıyla yangının kontrol altına alındığını ifade ettim ve şu eklemeyi yaptım. Önümüzdeki saatlerde hava sıcaklığı ve rüzgarın hızına bağlı olduğunu söylemiştik. 1-2 lokasyonda tam da dediğimiz gibi hava sıcaklığı arttı ve rüzgarın hızı 60 kilometreye çıktı. Hava araçları ve yer araçları her iki noktada değerlendirmelerimizi yaptık. Rüzgar olumsuz etkiledi, tedbirler alındı, müdahale sürüyor.”

İlgili haber: Geçen yıl ‘hurda’ denilen THK’nin yangın söndürme uçakları bu yıl kullanılacak

2021’deki yangınlara işaret eden Kirişçi “Ülke olarak edindiğimiz çok önemli bir tecrübe var. 1945’ten bu yana en büyük orman yangını olmuştu. O tecrübeyi de arkamıza alarak ciddi bir çalışma yürütüldü. Geçtiğimiz sene üç tane uçağımız vardı bu yıl 20. Yer aletleri çok çok önemli. Bir anlamda kara kuvvetleri çok önemli. Bugün itibarıyla helikopter ve uçak sayımız 41’e çıktı. 52 haneden 152 vatandaşımızı yerleşim yerlerinden tahliye etmek zorunda kaldık. Tamamen emniyet amaçlı. Alınması gereken tüm önlemler alındı” şeklinde konuştu.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.