2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Kerem Kınık, Kızılay skandalından üç ay sonra istifa etti

0
Kızılay

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, bölgedeki depremzedelerin çadır ihtiyacını ‘bedelsiz’ sağlaması gerekirken, deposundaki çadırları depremin ilk haftasında Ahbap Derneği ve Türk Eczacıları Birliği’ne sattığı ortaya çıktıktan sonra eleştirilerin odağı olan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Türk Kızılay Genel Başkanlığı görevinden istifa etti.

Kızılay Yönetim Kurulu bugün olağanüstü toplanarak oy birliği ile genel kurula gitme kararı aldı.

Kınık, Twitter hesabındaki Kızılay Genel Başkanı ifadesini ise Kızılay gönüllüsü olarak güncelledi.

İstifa haberleri sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan Kınık, “Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla! Bana tarafından yardım edici bir güç ver! İsra 80” ifadelerini kullandı.

‣ Türkiye enkazken Kızılay çadır satışında: Haluk Levent ‘AFAD da Kızılay’dan çadırları parayla alacaktı’ dedi
‣ Kızılay Derneği Başkanı ve yöneticileri için suç duyurusu

Erdoğan ‘Ciddi manada üzüldüm’ demişti

Bir süredir iktidar kanadından isimlerin de eleştirdiği Kınık için son açıklama dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘dan gelmişti.

Erdoğan, “Bu konu beni de ciddi manada üzmüştür. Kızılay böyle bir çadır satma işine giremez. Süratle bu yanlışı düzeltmesi gerekir. Kızılay’ın çadır dendiği zaman en küçük bir sıkıntısı olmaması gerekirdi” demişti.

‣ İstifa etmeyeceğini açıklayan Kızılay Başkanı’dan çadır satışı ‘çarkı’: ‘Haberim yoktu, ben olsam satmazdım’
‣ Polis tutanağından: Kızılay 18 Şubat’ta iki TIR dolusu giysi satmış

‘İstifa edersem kaos olur’

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda geçtiğimiz mart ayında savunma yapan Kınık, istifa edip etmeyeceği konusundaki sorulara “Kızılay Başkanı istifa ettiğinde tüzük gereği genel kurula gidilmesi gerekir. Kızılay’ın idari işleri durur ve kaotik bir durum oluşur” yanıtını vermişti. AHBAP derneğine yapılan çadır satışına ilişkin haberinin olmadığını iddia eden Kınık, şunları söylemişti:

“Vatandaşın bağışı ile satılan bir çadır yok. Vatandaşa yönelik bir ticari satış olmamıştır olamaz. Çadır satışından benim de AHBAP Derneği Başkanı’nın da haberi yoktu. Bana sorsalardı AHBAP’a göndermeyin derdim. Haberimiz olsaydı vermezdik çünkü dünyanın pek çok yerinde çadır bakıyorduk, kendi lojistiğimizle o çadırları bölgeye götürürdük.”

‣ Eleştirilerin odağındaki Kızılay Başkanı Meclis’te: İstifa etsem, kaotik duruma dönüşür
‣ Kızılay’da yeni bilmece: Battaniye parası nerede?
‣ Kızılay, bu kez de prefabrik barınma yapılarını sattı

Ne olmuştu?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Kızılay’ın deposundaki çadırları depremin ilk haftasında AHBAP Derneği’ne sattığı ortaya çıkmıştı. Yoğunlaşan tepkilerin ardından “Seçilmiş bir isim olarak görev yapıyorum. Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem” diyerek istifa etmeyeceğini açıklayan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, sosyal medyasından kendi fotoğrafını paylaşarak “Yarışmayan bir insanı yenemezsin” demişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.