Kanal İstanbulDoğa MücadelesiManşet

Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’in üç etabına ait tapular onaylandı

0

Kanal İstanbul projesinin çevresinde tarım ve orman alanlarına kurulacak Yenişehir için çalışmalar devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’in 1, 2 ve 3’üncü etaplarına ait tapulara ilişkin imar uygulamasını onayladı. Arnavutköy ve Başakşehir’i kapsayan etaplara ilişkin tapular da itiraz için askıya çıkarıldı.

Temmuz ayında ilk üç etap için hazırlanan imar planı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından gelen itirazların ardından revize edilmişti.

Kadastro cetveli bir ay süreyle askıda kalacak

Sözcü‘den Özlem Güvemli‘nin haberine göre Bakanlık, Yenişehir Rezerv Yapı Alanı‘nın 1, 2 ve 3’üncü etaplarının planlama sürecinin tamamlanmasının ardından, İmar Kanunu‘nun 18. Maddesi hükmü gereğince hazırlanan imar uygulamasını 10 Ocak 2022 tarihinde onayladı.

Net arsa tapularının belirlendiği 18. Madde uygulamasına ilişkin kadastro cetveli, itirazlar için 17 Ocak itibariyle askıya çıkarıldı. Kadastro cetveli bir ay süreyle askıda kalacak.

Tapusu olan alanlar, Yenişehir’de en çok yapılaşmanın yer aldığı iki ilçe ve 15 mahalleyi kapsıyor.

Tapusu çıkan mahalleler ise şöyle: Arnavutköy’ün Çilingir, Tayakakadın, Hacımaşlı, Haraççı, Sazlıbosna, Dursunköy, Yeniköy, Baklalı, Hadımköy, Boyalık, Yassıören, Taşoluk mahalleleri ile Başakşehir ilçesinin Kayabaşı, Şamlar, Şahintepe mahalleleri.

‘Kanal bahane inşaat şahane’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Bakırköy CHP Belediye Meclis Üyesi Nadir Ataman konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul ihalesinde bir gelişme olmadığını ancak kanal manzaralı projelere başlanacağını ifade etti:

İnşaatların başlaması için tarladan arsaya dönüşü yapan imar kanunu 18 uygulaması askıya çıktı. 5 üst düzey bürokratın pasif göreve alındığı Kanal İstanbul yeni şehir 18 uygulaması askıya çıktı. Eylül ayında seçime hazırlanan AKP’nin inşaatı canlandırma hamlesinin bir tezahürü olduğunu görüyoruz. Kanal İstanbul ihalesinde bir gelişme yok ama kanal manzaralı projeler başlayacak.

Biz başından beri bunun bir imar rant projesi olduğunu söylemiştik. Kanal bahane inşaat şahane! Rant imar beton aşkınızın karşısında CHP örgütü ve halk var. Kanalı yapamadığınız gibi yeni şehri de yapamayacaksınız. Yaptırmayacağız demiyoruz, yapamayacaksınız diyoruz.”

Acele kamulaştırma kararı verilmişti

Kanal İstanbul güzergahında bulunan Başakşehir Tatarcık Mahallesi’ni de kapsayan Özel Proje Alanı‘nın tapu ve ruhsat süreci de 4 Mayıs 2021 tarihinde onaylanmış ve askıya çıkarılmıştı.

Daha önce de Kanal İstanbul projesiyle bağlantılı Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Nakkaş-Başakşehir kesimi için acele kamulaştırma kararı verilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekim ayında yaptığı bir açıklamada Kanal İstanbul’un fiilen uygulanma aşamasına geldiğini söylemişti.

İBB Ekrem İmamoğlu ise, Kanal İstanbul’un yapılmayacağını taahhüt ettiklerini belirtmiş ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da projenin ihalesine kim girerse ağır bedeller ödeyeceğini kaydetmişti.

CHP lideri, Türkiye’deki tüm büyükelçiliklere Kanal İstanbul ile ilgili bir mektup göndermiş ve büyükelçilerden ülkelerindeki yatırımcıların iklim krizinin yaşandığı bir dönemde Kanal İstanbul’u desteklememesini istemişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.