EkolojiKanal İstanbulManşet

Kanal İstanbul güzergahındaki bazı araziler için acele kamulaştırma kararı alındı

0

Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Kanal İstanbul projesiyle bağlantılı Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Nakkaş-Başakşehir kesimi için acele kamulaştırma kararı alındı.

Karar, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 4 Eylül gece yarısı yayınlandı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre projenin bu bölümü Çatalca, Yeşilbayır kavşağında başlıyor, Başakşehir kavşağında bitiyor. Kararda yer alan kroki incelendiğinde yolun Kanal İstanbul güzergâhıyla da bağlandığı görülüyor.

Çoğunluğu tarlalardan oluşuyor

Kamulaştırılacak alanların da parsel parsel yer aldığı karar Arnavutköy, Avcılar, Başakşehir, Büyükçekmece ve Çatalca ilçelerinin bazı mahallelerini kapsıyor. Bu listeye göre arazilerin çoğunluğu tarla alanı. Sazlıbosna Mahallesi’nde çok sayıda tarla alanının yola gittiği görünüyor.

Avcılar, Firüzköy üzerinde ise bazı yerleşim ve işyeri alanları da karar kapsamına alınmış. Ayrıca kararda Başakşehir, Hoşdere Mahallesi’nde konut, sosyal tesis, İkitelli-2 Mahallesi’nde park ve ilköğretim alanı, Büyükçekmece’de ise tarla ve villaların olduğu araziler de var.

‘Yakında ihaleye çıkacaklar’

İBB’nin CHP’li meclis üyesi Nadir Ataman, yaptığı açıklamada şu ifadeleri “İlgili yolun köprüsünün temelini 26 Haziran’da atmışlardı, şimdi de yol için acele kamulaştırma kararı aldılar. İktidar tüm toplumsal muhalefete rağmen Kanal İstanbul inadını sürdürüyor, bu ay İmar Kanunu’nun 18. maddesi uygulamasını askıya çıkaracaklar. Bu demektir ki yakında ihaleye çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

Ataman açıklamasında “Bir Kanal İstanbul kanununun hazırlığı olduğu, ihaleyi alacaklara Cumhuriyet tarihinin en büyük teşviklerinin verileceği (KDV, SGK, ÖTV, gümrük vergisi indirimlerini) duyumlarını alıyoruz. İktidar-müteahhitler ve ilgili yerde arsa sahiplerinden başka Türkiye’de kimsenin Kanal İstanbul diye bir derdi yok. İktidarın seçimler öncesi inşaat sektörünü canlandırmak niyeti ile vargücü ile Kanal İstanbul projesine sarıldığı açık net ortada. Kanal İstanbul da iktidarın erimesini durduramaz ve bu toplumsal muhalafet ile bu projenin yapılacağına da inanmıyorum” dedi.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.