Doğa MücadelesiKanal İstanbulManşet

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul’un yapılmayacağını taahhüt ediyoruz

0

Ömerli Emirli 2. Kademe İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, “Sadece çevre katliamı değil, İstanbul gibi bir kentin heba edilmesi anlamına gelmektedir. Bu tarihi sorumlulukla bizler, Kanal İstanbul’un İstanbul’a yaptırılmayacağını, yapılmayacağını vatandaşımıza, halkımızla beraber taahhüt ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Seviyesiz ve fütursuzca eleştiriler’

ANKA‘da yer alan habere göre Ekrem İmamoğlu, siyasi iradenin talimatıyla Kanal İstanbul’u eleştirenlerin bazı mevki sahibi kişiler tarafından seviyesiz ve fütursuzca eleştirildiklerini kaydetti ve şunları söyledi:

Pişirip pişirip önümüze koydukları, önündeki metni okuma konusundaki kararlılığın dışında hiçbir kararlılığı olmayan bazı mevki sahibi arkadaşların, bunun adı ne olursa olsun, çıkıp Kanal İstanbul’la ilgili ahkam kesip, Kanal İstanbul’la ilgili yapılmaması hususunda ortaya çıkan bilimsel veriler üzerinden, bazen benim tarafımdan, bazen siyasi partilerin değerli yöneticileri ve hatta genel başkanları tarafından ortaya konulan kararlılığı seviyesiz ve fütursuzca eleştirdiklerini görüyorum.

Hiçbir bilimsel, hiçbir teknik kabiliyet ve kapasitesiyle bunu yaptığını düşünmüyorum. Siyasi iradenin talimatıyla yaptığını düşünüyorum. Diğer kapasitelerine dair şahitliğim vardır. O bakımdan, Genel Başkan’ımızla veya diğer siyasi temsilcilerinin söyledikleriyle ilgili yorum yaparken dikkatli kelimeler ve cümleler seçmesi gerektiğini de buradan belirtmek istiyorum.”

‘Kanal İstanbul’un yapılmayacağını taahhüt ediyoruz’

Bakanlık da dahil olmak üzere, Kanal İstanbul ile ilgili yapılan toplantılara hiçbir resmi kurum ve kuruluştan katılımcı gelmediğini kaydeden İmamoğlu, kendilerinin de bakanlığın, kurum ya da kuruluşların bilimsel veya teknik bir çalışmasına davet edilmediklerini ifade etti:

Biz ise İstanbul’u yöneten, 100 bine yakın çalışanı olan, 16 milyon hemşerisinin yetkisiyle İstanbul’u yöneten kişiler olarak, herhangi bir bakanlığın ya da kurum ya da kuruluşun bilimsel veya teknik bir çalışmasına da kanalla ilgili davet edilmemişizdir. Alınan hiçbir karar katılımcı yapılmamıştır. Bir avuç insanın kapalı kapılar ardında aldığı kararlarla süreçler yönetilmiştir. Çevre katliamıdır. Sadece çevre katliamı değil, İstanbul gibi bir kentin heba edilmesi anlamına gelmektedir. Bu tarihi sorumlulukla bizler, Kanal İstanbul’un İstanbul’a yaptırılmayacağını, yapılmayacağını vatandaşımıza, halkımızla beraber taahhüt ediyoruz.”

‘Çevre katliamlarının karşısında durmaya devam edeceğiz’

İBB Başkanı, bu tür çevre katliamlarının karşısında durmaya devam edeceklerini de dile getirdi:

Dünyanın fosil yakıtla, mazotla, benzinle çalışan arabaları reddetmeye başladığı bir dönemde, çevre odaklı politikalar üretme kurgulamasına yöneldiği bir dönemde, bu tür çevre katliamlarının karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu tehditlerden sonra biz işimize bakıyoruz. İSKİ hem bu tür atık su arıtma tesislerini yapacak hem bugün açılışını yaptığımız Ömerli Emirli 2. Kademe İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni yapacak. Şehrin atık su altyapısının sele dayanıklı hale gelmesini, tarihi alanlardaki yenilemeleri ve aynı zamanda yeni başlattığımız özellikle su toplama havzaları olan vadilerimizde, yaşam vadileri üretme konusunda kurumumuzun birimleriyle iş birliği yaparak, çok değerli bir 2022 dönemini, 2023’ü İstanbul’a hazırladığını biliyorum. Milyonlarca metrekarelik yeşil alanı, iş birliği yaparak İstanbul’a da hediye etmenin sorumluluğunu taşıyacağını biliyorum.”

Marmara Denizi‘ndeki müsilaj sorunuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu, “Sorunun çözümü noktasında, belediye olarak 10 milyar TL’yi aşan bir yatırım planımız var. Bu planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilettik. Biz, soruna siyaset üstü bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz” dedi.

‘Bu yanlıştan vazgeçin’

Adalar‘da plan yapma yetkisinin Cumhurbaşkanlığı kararıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verildiğini hatırlatan İmamoğlu, bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini de ifade etti:

Hiç bu işle ilgisi olmayan, ruhuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir hususun, bu karar kapsamındaymış gibi bir karara dönüştürülmesini üzüntüyle karşılıyoruz. Bakanlığın ve Sayın Bakan’ın talimatlarıyla Genel Müdür ve bizim yetkililerimiz bir araya geldiler. Bu işin iyi niyeti, kötü niyeti olmaz. İBB sınırları içerisindeki Adalar Belediyesi’nin, Adalar ve Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde olan planlama yetkisinin Şehircilik Bakanlığı’na dahil edilmesi sürecinin iyi niyeti, kötü niyeti aranmaz. Derhal bu yanlıştan dönülmesi gerekir. İşin ruhunun kaçmaması adına, sürdürülen görüşmelere ilaveten, lütfen bu yanlışı düzeltin. Bu doğru bir iş değildir. Bu müdahaleci bir anlayışa dönüşür. Bunu hiçbir şekilde izah edemezsiniz. Elbette bu şekilde devam ederse hukuki haklarımızı aramaktan da geri durmayız.”

‘Melen Barajı konusunda Bakanlık bilgilendirme yapmalı’

İmamoğlu, İstanbul’un su sorununu çözecek Melen Barajı konusunda da, Tarım ve Ormancılık Bakanı‘nın, Devlet Su İşleri üzerinden yürütülen süreçle ilgili kamuoyunu, İBB ve İSKİ’yi acilen bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti ve “Melen Barajı’nda uygulanmak üzere olduğu söylenen bir projesinin henüz daha kesinleşmediği noktasında birtakım duyumlar, birtakım ihbarlar almaktayız. ‘Şu tarihte açılacak’ denen tarihten bu yana, 4-5 yıl geçmiştir. Saati verilen, günü verilen tarihten bu yana 4-5 yıl geçmiştir. Ve halen bu konuda sonuç net olarak yok ve yapılan işin geleceği konusunda ne yazık ki kaygılıyız” açıklamasında bulundu.

You may also like

Comments

Comments are closed.