Hayvan HaklarıManşetTürkiye

İstanbul ve Ankara Hayvan Hakları Platformu’ndan hayvanlara yönelik karalama kampanyalarına tepki

0

Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin meclise sunacağı katliam yasasına karşı İstanbul ve Ankara Hayvan Hakları Platformu, şiddetin çözüm olmadığını vurgulayan ortak bir basın açıklaması yaptı.

Mahalle sakini köpeklerin düşman ilan edilmesine, hayvan sevgisi ve merhametin yok olmasına ve hayvan hakları konusundaki ilerlemelerimizden geri adım atılmasına tepki gösteren hak savunucuları, sokakta yaşayan hayvanlara yönelik propaganda ve karalama kampanyalarını eleştirdi.

Hayvanların bu ülkenin gerçeği olduğunu vurgulayan platformlar, sosyal medyadaki toplama ve katliam çağrılarının karşılık bulduğuna ve hayvanlara yönelik şiddetin özellikle son yıllarda giderek artırdığına dikkat çekti. Hak savuncuları, köpekleri karalama kampayalarının bir parçası olan köpek fişleme haritası Havrita‘nın köpekleri hedef haline getirdiğini ve insanlık dışı bir uygulama olduğunu belirtti.

Platformlar, “Medyanın yaydığı nefret dili ve korku neticesinde sokak hayvanlarına şiddet ve işkence bir memleket rutini haline gelmiştir” dedi.

AKP’ye hatırlatma: Köpekleri öldürmeye kalkışmak, soykırım demektir, suçtur!
‣ Türkiye’nin dört bir yanından binlerce hayvan hakları savunucusu seslendi: Toplayamazsın, öldüremezsin!
‣ Hak savunucuları ve vatandaşlar, köpekler için idam fermanına karşı sokağa çıkıyor

Hayvanlara yönelik şiddet artıyor

Bir süredir sosyal medyada köpek düşmanlığını yaymak için sosyal medyada çeşitli hesaplardan paylaşımlar yapılıyor. Benzer şekilde bazı medya kuruluşları da köpekleri canavarlaştıran asılsız haberler paylaşıyor. Bu haberler halka korku salarak hayvanlara yönelik nefreti normalleştirmeye çalışıyor.

Köpeklere karşı nefretin sosyal medya ve yalan haberler aracılığıyla yayıldığına dikkat çeken hayvan hakları savunucuları, “Sürekli öldürmekten bahseden bir güruh, sahte haberler, ajanstan çıkma tweetler ile hayvanlara kirli bir operasyon yaptı” dedi.

Basın açıklamasında hayvan düşmanlığı yalnızca sosyal medya gündeminde değil, siyasilerin gündeminde de yer aldığına dikkat çekildi.

Diğer yandan ülke genelinde hem hayvanlara yönelik şiddet ve tecavüz hem de hayvan katliamları hızla artıyor. Hak savunucuları, “Türkiye’de geçen yıl 1 milyondan fazla hayvanın yaşam hakkı gasp edildi, milyonlarca hayvan işkence, şiddet ve istismar yaşamaya devam etti” dedi.

İzmir’de altı köpek zehirlenerek katledildi
Kocaeli Valiliği’nden belediyelere ‘başıboş köpekleri öldürün’ talimatı!
‣ BBP lideri Destici: ‘Köpek katliamı çalışmalarımızı’ yürütüyor, devletimizi destekliyoruz

Yalan haberler şiddeti körüklüyor

Hayvan hakları savunucuları aşağılanarak sözlü ve fiziksel saldırılara maruz kalıyor. İnsanlar köpek besledikleri için öldürülüyor. Böyle bir ortamda yalan haberler toplumu daha da kutuplaştırıyor ve çatışmalara yol açıyor.

Bu soruna çözüm arayan İstanbul ve Ankara Hayvan Hakları Platformu, “Münferit olayların, nedeni, niçini araştırılmadan ülke çapında köpekleri katletmek için bir bahane olarak kullanılması hatalıdır” diyerek köpeklerin katledilmesinin çözüm olmadığını vurguladı ve sokakta yaşayan köpekleri tehlikeli olarak gören insanların toplum barışı için daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Aktivistler, çözümün kısırlaştırmaktan ve hayvan üretimi-satışının yasaklanmasından geçtiğini söyledi.

Sokak hayvanlarının öldürülmesi Kimin Projesi?

Sokakta yaşayan hayvanlara karşı propagandaya ve yalan haberlere yanıt olarak İstanbul ve Ankara Hayvan Hakları Platformu, basın açıklamalarıyla birlikte Kimin Projesi? adlı bir arşiv paylaştı.

Kimin Projesi? arşivi, bugüne kadar hayvanlara karşı yapılan propaganda ve yalan haberleri, bu haberlerin ve paylaşımların arkasında bulunanları ve yalan haberlerin doğrularını paylaşıyor.

‣ Kuduz bahanesiyle katliam yasası meşrulaşmaz: Yılda en fazla 2 vaka görülüyor

 

 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.