Hayvan HaklarıManşet

Türkiye’nin dört bir yanından binlerce hayvan hakları savunucusu seslendi: Toplayamazsın, öldüremezsin!

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan ve Meclis’e sunulan sokak hayvanlarının toplatılması ve ir ay içinde sahiplenmezlerse katledilmesini öngören Hayvanları Koruma Kanunu‘nda yapılacak değişiklik teklifi bugün Türkiye‘nin pek çok kentinde yapılan eylemlerle protesto edildi.

İstanbul

En büyük protesto eylemi İstanbul’da yapıldı. Türkiye’nin birçok kentinden gelerek Yenikapı’da buluşan hak savunucuları, binlerce kişinin katıldığı “Adalet Mitingi”nde “kanlı yasa” olarak nitelendirdikleri teklifin geri çekilmesini istedi.

CHP tasarıya ‘hayır’ diyecek

Burada konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, CHP’nin her türlü katliamın karşısında olduğunu söyledi:

“Bu teklifi Meclis’e getirmeleri durumunda CHP bu katliam yasasına hayır diyecektir. Eğer ortada bir sorun varsa bu sorunun çözümü bilim insanları ile masaya oturmaktır. Belli masalarda kararlar alıp Türkiye toplumuna dayatamazlar. CHP’li belediyelerimiz konuyla ilgili çalışıyor. Biz de yakından takip ediyoruz.”

‣ DEM Parti: Hayvanların katledilmesine izin vermeyeceğiz
‣ CHP lideri Özel’den köpek katliamı tasarısını tepki: Tutar tarafı yok

TİPli Kadıgil: Öldüremezsiniz kardeşim

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil de teklife karşı çıkacaklarını belirterek AKP iktidarının 20 yıldır konunun çözümü için harekete geçmediklerini vurguladı: “Parmaklarını kıpırdatmayanlar, şimdi sokaktaki canlarımıza gözünü dikti. Öldüremezsiniz kardeşim.”

Avukatlardan itiraz

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç ve beraberinde çok sayıda avukat da mitinge katıldı. Baronun Hayvan Hakları Merkezi Sözcüsü Av. Bahtiyar Güner şunları söyledi:

“Sözde çözüm olarak dayatılan katliam tasarısına karşı canlar adına her zaman mücadelenin bu tarafında olduk, olmaya devam edeceğiz. Bundan 20 yıl önce ortak ve vicdani bir siyasi akılla hazırlanan 5199 sayılı yasa çözüme elverişli ve ziyadesiyle yeterlidir. Hiçbir canlının yaşam hakkı asla tartışma konusu yapılamaz, bu konuda taviz verilemez. Hayvanların, barınak adı altında her biri birer Hayırsız Ada’ya dönecek etrafı çevrilmiş alanlarda toplanıp açlık, susuzluk ve hastalıklara maruz bırakılarak acı içinde ölmelerine göz yumulamaz.”

‘Veteriner hekimler kiralık katil değildir’

Daha önce “uyutma” adı altında hayvan katliamıyla ilgili yasa çıksa bile uymayacaklarını açıklayan veterinerler de miting alanındaydı. Konuşmacılardan Veteriner Hekim Mustafa Tepret, “Bizler kiralık katil değiliz, olmayacağız da” derken, Serbest Veteriner Hekimler Derneği‘nden Zehra Sinem Karslı Parmaksızoğlu, “Sorunu biz yaratmadık ama çözümün parçası olmak için hazırız” ifadelerini kullandı: “28 yıldır mesleğimi icra ederken binlerce yaralanmış, taviz edilmiş, terk edilmiş, işkence edilmiş masum ile karşılaştım. Her defasında aklımdan aynı şey geçti: İnsan kadar tehlikeli bir canlı olamaz. Bu problemi çözmek için kısırlaştırmanın yanı sıra üretimi ve satışının sonlandırılmasıdır.”

Veteriner Hekimleri Birliği’nden ‘katliam yasası’ kararı: Öldürmeyecek, yaşatacağız

İZMİR

İzmir’de binlerce Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürüyüşüyle birlikte başlayan mitingde hak savunucuları “AKP istifa”, “Hayvana, insana, yeryüzüne adalet” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı.

Mitingde İzmir Yaşam Savunucuları adına açıklama yapan Pınar Alpasin, “Bugün ötenazi, uyutma, doğal yaşam alanı, Avrupa modeli gibi yumuşatılmış ifadeler ile sokakta yaşayan köpeklerin ömür boyu hapsedilmesine ve öldürülmesine yönelik “etik dışı ve kanun dışı” uygulamaları protesto etmek, hayvanların yalnız olmadığını haykırmak için buradayız.  Yüzyıllardır köpeklerle paylaştığımız bu sokaklarda, dostlarımızın yanındayız!” dedi.

İktidarın sorunu çözmek için yıllardın harekete geçmediğine vurgu yapan Alpasin, Köpeklerin sayısının bu kadar fazla olmasının nedeni bizler değiliz; 20 yıldır kısırlaştırma yapmayan, bakımevi kurmayan, denetlenmeyen belediyelerdir. Bu iktidarın hayvan düşmanı politikalarının bir sonucudur” diye konuştu.

İktidarın Türkiye’de ekonomik, sosyal ve kültürel başka hiçbir “hayati”, hatta “ölümcül” sorun yokmuş gibi, kendi sorumsuzluklarını, suçlarını, ihlal ve ihmallerini örtmek için hayvanları ve hayvan hakkı savunucularını hedefe koyduğunu söyleyen Alpasin, kamu kurumları ve belediyelerin görevlerini yapmadığına işaret etti:

“Belediyelere bakımevi açma zorunluluğu getirilecek” deniyor. Sanki yeni bir şeymiş gibi halka yutturulmaya çalışılıyor. Bu tasarı medyada, sanki Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili maddesi 2004’ten beri, hatta kanunun güncellendiği 2021’den beri yokmuş gibi aldatıcı bir söylemle yer alıyor. 2021 yılındaki yasa değişikliğiyle nüfusu 75 binin üzerinde olan belediyelere bakımevi kurma zorunluluğu getirildi. Türkiye’de 1389 belediyenin sadece 254’ünün hayvan bakım evi var. Birçok Belediye’de Veteriner İşleri Müdürlükleri dahi yok. Var olanların da çoğu görevini yapmıyor, kısırlaştırma ve rehabilitasyon hizmeti vermedikleri yetmezmiş gibi, köpekleri dağ başlarına, ormanlara, çöplüklere atarak köpek nüfusunun artmasına, açlıktan travmatize olmalarına ve gruplaşmalarına neden oluyorlar.”

Alpasin konuşmasını, “Yapmanız gerekenlerin hiçbirini yapmayıp hayvanları hedef gösteremezsiniz! Sokaktaki dostlarımızı öldürmeyi hedefleyen tecrit ve katliam tasarısı meclisten geri çekilene kadar sokaklarda olacağız. Sokakta yaşayan hayvanları uyutma adı altında katledecek ve barınak adı altındaki ölüm kamplarına hapsedecek bu yasa tasarısını aklınızdan bile geçirmeyin!” diyerek bitirdi.

Veteriner hekimlerden vicdani ret

Mitinge veterinerler adına konuşma gerçekleştiren Veteriner Hekim Berna Bostanbaşı da köpekleri öldürmeyi reddettiklerini vurguladı: , “Ötenazi yapmayı vicdani ret hakkımızı kullanarak yapmıyoruz. Öldürmenin asla çözüm olmadığı, topluca köpek öldürülen ülkelerde sokak hayvanı sayısının arttığı ortaya çıkmışken bilinçsiz ve sorumsuzca köpek sahiplenilmişken, kırsalda bilinçsizce köpek üretiliyorken topluca köpek öldürmek asla çözüm olmayacaktır. Tam tersine bu uygulama yıllardır sokak hayvanıyla değil sokağındaki hayvanla yaşamaya alışmış Türk toplumunda bir kaosa sebep olacaktır. Biz, belediyelerde çalışan veteriner hekimler meslek hayatımızda gözümüzün içine bakan, sosyalleşmiş ve hiçbir tıbbi gerekçe olmadan hiçbir köpeği öldürmek istemiyoruz.”

Bahçeşehir Üniversitesi’nden ‘sokakta yaşayan hayvanlar’ raporu: Katliam çözüm değil
‣ AKP’ye hatırlatma: Köpekleri öldürmeye kalkışmak, soykırım demektir, suçtur!
Hak savunucuları katliam yasasına karşı sokakta: Dostlarımızın yanındayız, artık yeter!
Mersin

Mersin’de Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda toplanan hayvan hakları savunucuları “Yasalar can verir, can almaz. Kanlı yasaya hayır”, “Sokak hayvanı sahipsiz değil. Dostuma dokunma”, “Yaşam onların da hakkı”, “Can veren yasa istiyoruz”, “Uyutmak çözüm değil, cinayettir” yazılı pankartlar açtı.

Eylemde sık sık “Kısırlaştır, aşılat, yerinde yaşat”, “Katliam yasasına hayır”, “Katliama izin vermeyeceğiz” şeklinde sloganlar atılırken bir grup eylemci de “Önce bizi uyutun” diyerek yere yattı.

2.jpg

Burada konuşan aktivistlerden Hakan Yeşilçay, “Hayvanların kendilerini ifade edemedikleri ses olmak en büyük sorumluluklardandır. Onlar konuşamıyor ama biz susmayacağız” dedi: “Biz gönüllüler, en önemlisi vicdan sahibi bireyler olarak, hukuk nezdinde hayvan dostlarımızın en etkin düzeyde korunması için çalışmalıyız, çalışıyoruz. Hayvanların barınma, yemek, su gibi ihtiyaçları için, sağlık sorunlarını çözmek için vakıflar kurmuş bir medeniyetin bugünkü temsilcileri olarak kendi tarihimize uygun davranmaya davet ediyoruz.”

1.jpg

Antep

Antep’te de sokak hayvanlarının toplanması ve öldürülmesine ilişkin yasal düzenlemenin protestosu Kırkayak Park Meydanı’nda yapıldı. Eyleme sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi partiler, hayvan hakları dernekleri ve çok sayıda hayvansever katıldı.

Eyleme destek veren Emek Partisi (EMEP) Antep Milletvekili Sevda Karaca, hayvan katliamının asla meşrulaştırılamayacığını dile getirdi: “Bugün ağzı dili olmayan, en merhamet gösterilmesi gerekenlere yönelen bu şiddet, yarın dalga dalga her birimize ulaşacak. Hayvanlara sahip çıkmak, insanlık onuruna, konuşma, düşünme, yazma, kendimizi ifade etme hakkına sahip çıkmaktır. Biz hayvan haklarına sahip çıkarak bilime, yaşama, özgürlüğe, demokrasiye ve hukuka sahip çıkmak için buradayız. Bunun için mücadele edeceğiz. O yasayı geçirmeyeceksiniz”

Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) üyesi Pınar Öztoprak da Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e seslenerek, “Neden burada değilsiniz. Siz bu kenti yönetmiyor musunuz? Buradaki her candan siz sorumlu değil misiniz” sözleriyle tepki gösterdi.

3-001.jpg

‣ Hak savunucularından vekillere çağrı: Hayvanların ve yaşamın yanında olun
Katliam yasasına tepki büyüyor: ‘Öldüremezsin!’
Kuduz bahanesiyle katliam yasası meşrulaşmaz: Yılda en fazla 2 vaka görülüyor
Eskişehir

Esikşehir’de Hamamyolu Yediler Park’ta düzenlediği eylemde yüzlerce kişi  pankartlar, ıslıklar ve alkışlar  eşliğinde “Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin buradayız”, “Sokakta yaşayan hayvanlar yalnız değildir”, “Kısırlaştır, aşıla, yerinde yaşat” sloganları attı.

Protesto eylemine CHP Eskişehir Milletvekilleri; Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer de destek verdi.

Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan Nurettin Aldemir, “Yasa geldiğinde acil eylem çağrısı yapacağız. Sağır sultanlar duysun, bilsin ki; o etkinliğimiz bu kadar ağırbaşlı olmayacak” dedi:

“Bizler de sokaklarımızın çocuklar için, kadınlar için, herkes için tam güvenli olmasını istiyoruz. İktidar sahipleri bunun yolu ‘topla öldür’ değil, hayvan haklarına saygılı şekilde ‘koruma altına al, kısırlaştır, aşıla, güvenli ortamlarda yaşat’tır. Hiçbir hayvan sever, yaşam hakkı savunucusu bırakın köpekler insanlara saldırsın demiyor. Köpek popülasyonu tabi ki kontrol altında olmalı. Bunun yegâne yolu etkin kısırlaştırma yöntemidir.”

whatsapp-gorsel-2024-06-02-saat-15-50-10-9c3f6bf2.jpg

Sivas

Sivas’ta Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Bir Can Bir Nefes Derneği, hayvanseverler ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 100 kişi bir araya geldi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilcisi Nurten Tezer şunları söyledi:

“Milyonlarca hayvanın olmayan bakımevlerine toplanacağı, Bir1 ay içinde sahiplenilmeyen hayvanların öldürüleceği gibi törelerimize, inançlarımıza, bilime, uluslararası sözleşmelere ve insani erdemlere ters bir girişimin açıklamaları yapılıyor, buna tepkiler çığ gibi büyüyor. 14 bin yıldan beri bizimle yaşayan can dostlarımızla ilgili olarak bilimsel çözüm önerilerini görmezden gelerek, hayvan hakları savunucularından veteriner hekimlerimize, hukukçulara, bilim insanlarına, yaşlı-genç tüm insanlarımıza ağır bir travma yaşatacak katliam girişimini gündeme getirmek bile bir insanlık suçudur.”

Protesto eylemleri Aydın, Denizli, Antalya, Giresun gibi pek çok ilde de gerçekleştirildi.

You may also like

Comments

Comments are closed.