Spor

İspanya’da Kupada protestolara ilginç çözüm!

0

Real Madrid ile Barcelona arasında yarın oynanacak olan Kral Kupası finalinde Kraliyet Ailesi üyelerinin stada girdiğinde ıslıklamaları önlemek adına çalınacak milli marşının sesi 120 desibele kadar yükseltilecek.

İspanyol futbolunda sezonun ilk kupası yarın sahibini bulurken, Real Madrid ve Barcelona 21 yıl aradan sonra ilk kez Kral Kupası finalinde karşı karşıya gelecek.

Kral Kupası’nda 36 kez ile en fazla final oynayan takım Real Madrid olsa da, sadece 17’sinde kupayı kaldıran Madrid takımı, 25 kez ile en çok bu kupanın sahibi olan Barcelona’nın gerisinde bulunuyor. Valencia’nın yaklaşık 50 bin kapasiteli Mestalla Stadı’nda oynanacak maç öncesinde en tartışılan konu ise sahanın çimleri oldu. Geçtiğimiz cumartesi günü La Liga’da oynanan Real Madrid-Barcelona maçında Santiago Bernabeu Stadı’nın çimlerinin kısıltılmaması talimatını veren teknik direktör Jose Mourinho’nun, bu şekilde Barcelona’nın hızını kesmeyi planladığı öne sürülürken, aynı taktik Mestalla Stadı için geçerli olmadı. İspanya Futbol Federasyonu, tüm maçlarda olduğu gibi sahananın en iyi hale getirilebilmesi için çimlerin kesileceğini açıkladı. 1-1 biten Real Madrid-Barcelona maçı sonrasında Barcelonalı futbolcular çimlerin normalden 4-5 santimetre daha uzun olduğunu söylemiş ve Xavi “Herkes kendisine göre silahlarını kullanıyor” açıklamasında bulunmuştu.

Öte yandan, Kral Kupası finali bazı ilginç kararlara da sahne oldu. 2 sezon önce oynanan, İspanya’nın ayrılıkçı iki bölgesinin (Bask ve Katalonya) takımı Athletic Bilbao ve Barcelona’yı karşı karşıya getiren finalde milli marşın ıslıklanması olayının tekrarlanmaması için bu kez önlem alan Futbol Federasyonu, Kraliyet Ailesi üyelerinin stada girdiğinde çalınacak milli marşının sesini 120 desibele kadar yükseltecek. Normalde 55 desibel olarak uygun görülen sesin 120’ye yükseltilerek, olası ıslıkların duyulmasının önlenmesi hedefleniyor. İspanyol milliyetçiliğinin daha ön planda olduğu Real Madrid takımında, taraftarlara İspanyol bayrağı götürmeleri çağrısının yapılması da dikkati çeken diğer bir konu olarak gözüktü. Madridli futbolcuların taraftarlarından, takımın sembolü olarak beyaz renkli giysi giymelerini de istedikleri iddia edildi.

More in Spor

You may also like

Comments

Comments are closed.