Doğa MücadelesiManşet

İliç’teki siyanür sızıntısıyla ilgili Bakanlık ve şirket yöneticilerine suç duyurusu

0

Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni yıllar önce uzmanların uyarılarına rağmen kapasite artışıyla birlikte faaliyetlerine devam ederken siyanür sızıntısı nedeniyle ülke gündemine oturdu. Sızıntı nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve şirket yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Bölgede yıllardır Anagold’un sahip olduğu maden tesisine karşı mücadele veren Sedat Cezayirlioğlu, bugün İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileriyle Çevre Denetimi Daire Başkanı Barış Ecevit Akgün hakkında  “görevi kötüye kullanma, suç delillerini gizleme, değiştirme ve yok etme, temel milli yararlara karşı faaliyette bulunmak üzere yarar sağlama, çevrenin kasten kirletilmesi”; Anagold Madencilik A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri hakkında “çevrenin kirletilmesi, içme suyuna zehirli madde katma, temel milli yararlara karşı faaliyette bulunmak üzere yarar sağlama” suçlamalarıyla ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

İlgili haber:  Anagold Madencilik, Erzincan İliç’teki siyanür sızıntısını doğruladı

Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, görevi kötüye kullanma suçlarından…

ANKA Haber Ajansı’nın aktardığına göre; suç duyurusu dilekçesinde, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri su akışının olduğu dereyi kasten kuru dere olarak göstermek suretiyle TCK 281. madde ‘Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçunu işlemişlerdir. Böylece sudan analiz yapılmasını ve su alıcı ortamındaki siyanür ve diğer zehirli maddelerin ortaya çıkmasını engellemeye çalışan kamu görevlileri suç delillerini gizledikleri gibi, görevi kötüye kullanma suçu da işlemişlerdir” denildi. 

İlgili haber: Erzincan halkı siyanür soluyor

‘Ceza devede tüy bile değil’

Cezayirlioğlu’nun avukatı İsmail Hakkı Atal ise Anagold Madencilik’e kesilen 16,4 milyon liralık para cezasını hatırlatarak, “Bu ceza şirket için hiçbir şey ifade etmiyor. Zira bu şirketin geçen yıl Erzincan Valiliği’ne yaptığı bağış 50 milyon lira. Erzincan Üniversitesi’ne yaptığı bağış 30 milyon lira. Bu şirketin Türk halkını zehirleyerek ürettiği altın karşılığında bu kesilen ceza devede tüy bile değil” dedi.

İlgili haber: Erzincan halkının siyanür soluduğu İliç’te bilirkişi keşfi

Atal, Bakanlık yetkililerinin siyanürün aktığı iddia edilen dere hakkında “Kuru dere” diye rapor tuttuğunu, ancak bu derenin aktığını dile getirdi. Atal, Çevre Bakanlığı yetkililerinin “suç delillerini gizlediğini” ileri sürdü.

İlgili haber: HDP’li Kenanoğlu Bakanlığa Erzincan’da siyanür saçan madeni sordu

Şirketin hisseleri düştü

 Öte yandan Bloomberg’den Taylan Bilgiç Erzincan’daki Çöpler Altın Madeni tesisindeki faaliyetlerin dün Bakanlık kararıyla durdurulmasının ardından, Anagold’un sahibi SSR Miting hisselerinin Toronto borsasında yüzde 21 değer kaybettiğini duyurdu. 

You may also like

Comments

Comments are closed.