ManşetDoğa MücadelesiEkolojiYerel

İkizköylülerden bilirkişi keşfi öncesi Akbelen Ormanı’nı koruma çağrısı

0

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin (YK Enerji) Muğla Milas’taki iki termik santraline kömür sağlamak amacıyla genişletilmek istenen kömür madeni sahasının İkizköy Mahallesi’ndeki Akbelen Ormanı‘nı yok etmemesi için İkizköylülerin hukuk mücadelesi sürüyor. Nisan 2021’de şirkete Akbelen Ormanı’nda maden işletme izni veren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli imzalı kararın iptali için açılan dava devam ediyor. Davanın tekrarlanan bilirkişi keşfi 1 Mart 2022 Salı günü saat 10.00’da İkizköy’de gerçekleştirilecek. Yöre halkı kamuoyunu 1 Mart’ta Akbelen Ormanı’nı korumaya İkizköy’e çağırıyor.

780 dönümlük ormanlık alanda maden sahası işletme izni veren karar normal uygulamada Orman Genel Müdürlüğü tarafından veriliyor. Ancak daha önce de endüstriyel plantasyon yapılacağı gerekçesi ile Milas Orman İşletme Müdürlüğünce kesilmeye çalışılan Akbelen Ormanı’nı korumak için İkizköylülerin yürüttüğü yoğun hukuki ve fiili mücadele sonucu kesim programında çıkarılmak zorunda kalınmıştı.

Akbelen Ormanı ÇED yapılmadan maden işletmesine açılmak isteniyor

İkizköy Çevre Komitesi tarafından konuya ilişkin olarak yapılan basın açıklamasında “Konu 2020’de de kamuoyunun gündeminde uzun süre kaldığı için şirketin siyasi bağlantılarla bu izni Bakanlık makamından almayı tercih etmiş olabileceğini akıllara getiriyor” ifadelerine yer veriliyor.

YK Enerji, yüzde 50 Limak, yüzde 50 IC İçtaş ortaklığında kurulu bir şirket ve 2014’teki özelleştirmeyle Yeniköy  ve Kemerköy termik santrallerinin yanı sıra 230 bin dönümlük bir alanı kapsayan kömür madeni ruhsatlarının da işletme hakkını devralmıştı. Açıklamada ÇED süreci şöyle anlatılıyor:

“Özelleştirme esnasında işletme hakkı devralınan beş ayrı ruhsat, son olarak Aralık 2018’de tek bir ruhsat altında toplandı. 86 bin 541 erişim numaralı ruhsatın altında birleştirilen üç saha ÇED’e tabi olmasına rağmen, diğer iki ruhsata ÇED Yönetmeliği Geçici 2. ve 3. Maddeler kapsamında tanınmış olan ÇED muafiyeti, sanki 230 bin dönümlük alanın tamamını kapsıyormuş gibi işlem görüyor. Bu nedenle Akbelen Ormanı da ÇED sürecine tabi tutulmadan sadece ilgili kamu idaresi tarafından verilen bir izinle maden işletmesine açılmaya çalışılıyor. KARDOK Derneği’nin ÇED muafiyetinin hukuksuz uygulamasına dair de ayrıca açtığı bir dava devam ediyor.”

7 Eylül’de keşfin tekrarı yapılacak

Daha önce Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından 7 Eylül’de düzenlenen bilirkişi keşfinde, mahkemece ataması olmadığı halde bilirkişi keşif heyetine başkanlık yapan hakimin, davacı İkizköy KARDOK Derneği avukatlarına ve dernek yönetim kurulu üyeleri ile davacı uzmanlarına söz hakkı tanımadığı, avukatlara ve uzmanlara hakaret içeren sözler sarf ederek keşfin sakatlanmasına neden olduğu belirtilen açıklamada şunlar aktarıldı:

“KARDOK avukatlarının reddi hakim ve keşif iptali taleplerine mahkeme olumlu yanıt vermemiş, sonuçta ortaya çıkan bilirkişi raporu ise bilimsel dayanaktan yoksun olması, kanıtların eksik değerlendirilmesi gerekçeleri ile yeniden itiraza konu olmuştu.”

Yürütmeyi durduma kararı

Muğla 1. İdare Mahkemesi, 7 Aralık’ta verdiği ara kararda, söz konusu bilirkişi keşfinde görevli naip üyeleri görevden alarak yeni bir naip üye atanmasına, keşfin tekrarına ve bu keşif sonucu düzenlenecek bilirkişi raporuna dair işlemler tamamlanınca kadar, iptali istenen maden işletme izninin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. İkizköylülerin ve KARDOK Derneği’nin avukatlarından Arif Ali Cangı, 2019’dan beri devam eden Akbelen Ormanı mücadelesinde belirleyici olanın İkizköylülerin ve onların dostları yaşam savunucularının ormanını, yaşamını korumakta kararlı tavrı olduğunun altını çiziyor.

‘Akbelen Ormanı İkizköylülerin kararalı tavrı ile yaşayacak’

Bugüne kadar gelinen hukuki süreci değerlendiren Cangı, “Kararlı mücadele ve kamuoyunun mücadeleyi sahiplenmesi sonucunda, Mahkeme 12 Ağustos 2021’de geçici yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yürütmeyi durdurma kararından sonra mahallinde yapılan keşifte Türkiye Yargı pratiğinde kara bir leke olarak anılacak olaylar yaşandı. Yargıç da bilirkişiler de güven kaybına uğradılar” diyor.

‘Mahkeme, kara leke keşfi yok saydı’

Maden mühendisi ile Biyolog bilirkişilerin Akbelen’in feda edilmesinin kamu yararına olacağı görüşü bildirdiklerini söyleyen Arif Ali Cangı, şu ifadeleri kullanıyor:

“Buna rağmen yıllar önce Bergamalıların dediği gibi ‘karıncanın kardeşleri vardı’; Akbelen’e  ve onun savunulması direnişine sahip çıktılar. Mahkeme, kara leke keşfi yok saydı, yeniden yeni bir bilirkişi heyeti oluşturularak yeniden keşif kararı verdi, bunun yanı sıra daha önce verdiği geçici yürütmeyi durdurma kararının devamına da karar verdi. Bu karara davalı taraf itiraz etti, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7.İdari Dava Dairesi 27.12.2021 tarihli kararı ile itirazı reddetti.”

‘Göreviniz yapın, sizin işiniz peşkeş çekmek değil; korumak’

Akbelen ormanını vermeyecek binlerce yaşam savunucusu ve binlerce yürek  olduğunu söyleyen Cangı “Termikçiler boşuna uğraşmasınlar, Işıkdere’yi arazileri, evleri ile tarihi kalıntılarını kömür karasına boğdular, ama #AkbelenOrmanınıVermeyeceğiz” şeklinde konuşuyor.

Son olarak “Asıl görevinize dönün, sizin varlık nedeniniz ormanları peşkeş çekmek değildir, korumakla görevlisiniz” diyerek Tarım ve Orman Bakanlığı’na selenen Arif Ali Cangı,  “Akbelen için verdiğiniz maden işletme iznini geri alın, yangından kurtulan ormanlardaki tahsislerin tamamını kaldırın, yoksa bu coğrafyada yaşanacak bütün felaketlerden tarihsel ve hukuksal sorumluluğunuz olacak” ifadelerini kullanıyor.

Ne olmuştu?

Akbelen Ormanı’ın 740 dönümlük bölümündeki ağaçlar, Limak Holding ve İÇTAŞ ortalığıyla kurulan YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerine linyit sağlayacak maden ocağı açmak için kesilmek isteniyor. Şirketin bunun için gerekli izinleri de almış ve ocak ÇED Yönetmeliği’nden muaf tutulmuştu ancak İkizköylüler, çevre aktivistleri ve hukukçular karara itiraz etti. Kesimleri önlemek için 22 Nisan’da başlatılan nöbetse halen sürüyor.

Geçen yaz, Türkiye‘nin Ege ve Akdeniz sahilleri başta olmak üzere pek çok bölgesinde çıkan yangınlardan etkilenen Muğla‘da, bölge halkı yangınlara müdahale ederken, şirket tarafından yangın bahanesiyle 105 ağaç kesilmiş; İkizköy halkının direnmesi üzerine jandarma sert müdahalede bulunmuştu.

Maden ocağına karşı, KARDOK Derneği‘nin açtığı davalarda Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi ve Muğla 1’inci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Muğla Valiliği de kömür taşıma bandının yapımını durdurdu.  Bölgede ilk yapılan keşifte hakimin avukatlara hakaret etmesi nedeniyle avukatlar Arif Ali Cangı,  İsmail Hakkı Atal ve Şiar Rişvanoğlu reddi hakim başvurusunda bulunmuştu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.