YerelManşetTürkiye

İstanbul’da depreme en dayanıklı ve en dayanıksız yerleşim yerleri nereler?

0
İzmir‘in Seferihisar açıklarında gerçekleşen deprem tüm Türkiye’nin hafızasına kazınacak ulusal bir trajediyi de beraberinde getirdi. 17 binanın tamamen çöktüğü depremde birçok bina hasar aldı. 114 kişi yaşamını yitirdi, 1035 kişi yaralı olarak kurtarıldı.
Türkiye deprem bölgesinde yer alıyor ve güvensiz yerleşim yerleri ve yönetmeliğe uygun olmayan inşaatlar da riski daha da artırıyor. Uzmanlar uzun yıllardır İstanbul‘da gerçekleşecek ve etkisi İzmir’den çok daha büyük olacak bir depremin uyarısını yapıyor.

İstanbul’da en riskli ilçeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, (İBB) 39 ilçedeki olası deprem kayıpları ile hasarlarını ortaya koyan “İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi Kitapçığı”nda riskli mahallelerdeki durumu ele aldı

Çalışmada, en yüksek riskli ilçeler Avcılar, Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü olarak belirlendi.

Fatih’teki binalar yüzde 72’si hasar görecek

İBB’nin hazırladığı kitapçığa göre gece saatlerinde 7.5 büyüklüğünde deprem meydana gelmesi durumunda, Fatih ilçesindeki binaların yüzde 36’sının hafif, yüzde 23’ünün orta, yüzde 8’inin ağır ve yüzde 5’inin de çok ağır hasar görecek. Yapılan simülasyonda ilçede bin 484’ün üzerinde can kaybı olacağı, yaklaşık 985 kişinin ağır yaralanacağı ve 3 bin 897 kişinin de hastane şartlarında tedavi göreceği hesaplandı.

İlçede büyük deprem sonrası 140 bin 352 kişinin acil barınma ihtiyacının ortaya çıkacağına da dikkat çekildi.

Riskli ilçeler

İstanbul’un en çok risk altında olan diğer ilçeleriyse şöyle:

Avcılar: Avcılar’da deprem sonrasında yaklaşık 34 bin 935 hanelik acil barınma ihtiyacının ortaya çıkacağı tahmin edilirken, hane başına 3 kişilik nüfus kabulüyle, 104 bin 805 kişinin acil barınma ihtiyacı duyacağı ortaya konuldu.

Zeytinburnu: Kitapçıkta, yaklaşık 5 bin 334 binanın da orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilirken, büyük deprem sonrası yaklaşık 93 bin 90 kişinin acil barınma ihtiyacını ortaya çıkacağı kaydedildi.

Silivri: Binaların yüzde 24’ü hafif, yüzde 14’ü orta, yüzde 3’ü ağır ve yüzde 1’i çok ağır hasar görecek. İlçede en az 58 vatandaş yaşamını yitirirken, yaklaşık 27 kişi den ağır yaralanacak.

Bakırköy: Binaların yüzde 33’ü hafif, yüzde 28’i orta, yüzde 11’i ağır ve yüzde 7’si çok ağır hasar görecek. Ölü sayısının bin 46’dan fazla olacağı tahmin edildi.

Küçükçekmece: İlçedeki binaların yüzde 34’ü hafif, yüzde 22’si orta, yüzde 7’si ağır ve yüzde 3’ünün çok ağır hasar görmesi bekleniyor. 12 bin 844 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilirken, 218 bin kişinin barınma ihtiyacı doğacak, bin 500’den fazla vatandaş yaşamını yitirecek.

Tuzla: İlçedeki binaların ortalama yüzde 5’inin ağır, yüzde 2’sinin çok ağır hasar görmesi beklenirken, yaklaşık 7 bin 126 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin ediliyor.

Esenler: 4 bin 942 bina, orta ve üstü seviyede hasar görecek. 93 bin 813 kişi acil barınmaya ihtiyaç duyacak, 638 kişi hayatını kaybedecek. En çok ölümün Nine Hatun Mahallesi’nde yaşanacağı aktarıldı.

Beylikdüzü: İlçe genelinde 527’den fazla can kaybı meydana gelebileceği, yaklaşık 276 kişinin ağır yaralanacağı tahmin edilirken, İSKİ içme suyu şebekesinin 32 noktasında, atık su şebekesinde ise 72 noktada onarım ihtiyacının oluşacağı tahmin edildi.

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.