Dış Köşe

Güle güle HidroAysén! – Emily Jovalis

0

hydroaysenBu kadar önemli ve bu kadar zor kazanılmış bir zaferi kutlamak her gün nasip olmuyor. Şili Patagonyasını HidroAysén barajının yıkıcı etkilerinden kurtarmak üzere sekiz yıldır yürüttüğümüz kamanya bugün başarıya ulaştı.

Bu sabah Şili’nin en yüksek idari organı –Bakanlar Komitesi– Baker ve Pascua nehirleri üzerinde planlanan, ihtilaflara neden olan beş barajlık mega proje için verilmiş izinleri oy birliğiyle iptal etti. Benzeri pek görülmemiş devrim niteliğindeki bu karar, projenin 2011 yılında onaylanmasına temel oluşturan etki değerlendirmesinin yetersiz olduğuna hükmediyor ve projeyi iptal ediyor.

Çevre, Sağlık, Ekonomi, Enerji-Madencilik, Tarım ve Turizm bakanlarının oluşturduğu bu komite, Patagonya Savunma Konseyi ve yerel yurttaşların projenin 2011 yılında onaylanan Çevresel Etki Değerlendirmesi raporuna karşı yaptığı otuz beş başvuruyu inceledi. Sürekli geciken toplanlantılar ve kararlarla üç yıldan uzun süren ve en nihayetinde yeni yönetime devredilen bu süreç sonunda alınan karar, HidroAysén’le ilgili teknik kusurları, usül hatalarını ve ayrıca projenin yapılması halinde Şili’nin en güzide bölgelerinden birinde ortaya çıkacak önemli etkileri tescil etmiş oldu.

El değmemiş Baker ve Pascua nehirlerini, Patagonya kültürünü ve topluluklarını korumak üzere başlayan taban hareketi tam donanımlı uluslararası bir kampanyaya dönüşmüş ve ulusal bir çevre hareketini ateşlemişti. Son dört yıl boyunca Şilililer sokaklara dökülerek HidroAysén’in durdurulmasını talep etmişlerdi. Bu çağrı dünyanın çeşitli yerlerinde da yankılanmıştı. Bugünkü zafer, Patagonya için yeni parlak bir geleceğin yollarını döşeyen, Şili için gerçek bir sürdürülebilir enerji geleceği umutlarını yeşerten bu kalabalıklara ait.

Patagonya Savunma Konseyi idari sekreteri Patricio Rodrigo’nun sözlerine kulak verelim: “Hükümetin HidroAysén projesinin reddiyle ilgili kesin kararı Şili çevre hareketinin en büyük zaferi olmasının ötesinde, güçlü bir toplumun taleplerini duyurması ve kendi çevresini etkileyen kararlara katılması bakımından da bir dönüm noktasıdır.”

Hükümetin Şilililerin çoğunluğuyla ve HidroAysén’e hayır diyen dünyadaki on binlerle yanyana durmasının heyecanını yaşıyoruz! Başkan Bachelet’i seçim kampanyasında verdiği sözlerin arkasında durduğu için takdir ediyoruz. Ve geleceğe bakıyor, bu biricik bölgeyi gelecekteki tehtidlerden koruyacak önlemlerin alınmasını ümit ediyoruz. (Aslında, Başkan Bachelet ve Çevre Bakanı geçenlerde, tüm Şili’de kritik ekosistemleri korumak üzere Biyoçeşitlilik ve Koruma Alanları Dairesi’nin kurulması için bir yasa teklifi hazırladılar.)

Kulak verecek olursanız, HidroAysén’e veda partisi için Santiago’daki Plaza Italia’da bir araya gelen yüzlerce insanın sesini duyabilirsiniz. Kutlamalara siz de Facebook ve Twitter üzerinden #chaohidroaysen ve #patagoniasinrepresas hashtagiyle mesaj göndererek katılabilirsiniz.

Bu yıkım projesini durduran kararda, geçtiğimiz ay internet üzerinde yürüttüğümüz eylemlere katılan, veya International Rivers 2007’de, Patagonia Sin Represas için kampanya yürütmeye başladığı günden beri bizimle yanyana duran herkesin desteği çok etkili oldu. Sürekli desteğiniz ve Patagonya’nın özgür nehirlerini korumak hususundaki kararlılığınız için çok teşekkür ederiz. Barajsız bir Patagonya için!.

http://www.bgst.org  (Çeviren: Ali K. Saysel – Kaynak: International Rivers )

More in Dış Köşe

You may also like

Comments

Comments are closed.