İklim KriziManşet

Greta Thunberg, son iklim grevini yaptı: Mücadele yeni başlıyor, eylemlere devam

0

İsveçli öğrenciler lise eğitimlerini genellikle 19 yaşında tamamlıyor. Thunberg, başlattığı ve tüm dünyadaki genç öğrenciler arasında yayılan iklim için okul grevleri kampanyası için okula bir yıl ara vermişti.

Greta Thunberg COP27’ye katılmayacak: Zirve, ‘yeşil yıkama’ için bir fırsat olarak kullanılıyor
Greta Thunberg: Bir uçuruma yaklaşıyoruz, artık bizi bir santim bile itmelerine izin vermeyelim
Greta Thunberg’den iklim kriziyle mücadele için el kitabı

Genç aktivist, 2018’de İsveç parlamentosu önünde protestolara başladığında 15 yaşındaydı. Tek başına başlattığı protestosu, Avrupa, ABD ve Avustralya‘da binlerce genci etkilemiş; Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) sloganıyla, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkede cuma günleri iklim grevleri yapılmasına yol açmıştı. 

İşaretli sarı yağmurluklu Greta

 

Gençlerin, gezegeni ısıtan fosil yakıtlardan vazgeçilmesi için verdiği mücadelenin sembol ismi haline gelen Thunberg, biyografisinde kendisinden basitçe “Otistik iklim adaleti aktivisti” olarak söz ederek, iklim zirvelerine katıldı, uluslararası alanda sık sık dünya liderlerini uyardı, sosyal medyada onlarla tartıştı ve Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

[COP26] Greta Thunberg Glasgow’da: Karşılamaya gelenler izdihama neden oldu
Greta Thunberg dünya liderlerini taklit etti: Elimizde 30 yıldır söylenen ‘falan filanlar’ var

Bu yılın başlarında Almanya’daki kömür madenine karşı düzenlenen bir protestoyla Norveç’teki ‘hükümet kapatma’ eyleminde da gözaltına alınan Thunberg, son iklim grevinin ardından sosyal medya hesasından, protestoyu durdurmaya niyeti olmadığını söyledi:

“Konuşabilen bizler bunu yapmakla yükümlüyüz. Her şeyi değiştirmek için herkese ihtiyacımız var. Teknik olarak ‘okul grevi’ olmasa da cuma günleri protestolara devam edeceğim. Elimizden gelen her şeyi yapmaktan başka seçeneğimiz yok. Kavga daha yeni başladı.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.