DünyaEkolojiManşet

Fukuşima’da 5,5 tonluk radyoaktif su sızıntısı

0
fukuşima
sign of a radioactive danger on an old dump of contaminated waste after a catastrophe

Japonya, Tokyo Electric Power Company (TEPCO) aracılığıyla, Ocak 2024’te Fukuşima Daiichi Nükleer Güç İstasyonu‘nda (FDNPS) yaşanan sızıntıyı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı‘na (IAEA) bildirdi. Şirket, kaziyum emilim kulesinde temizlik çalışmaları sırasında açık bırakılan bir valf nedeniyle radyoaktif madde içeren suyun sızdığını açıkladı. Tahminen 5,5 ton suyun sızdığı belirtildi.

Sızıntının tesisteki söküm faaliyetleri sırasında suyu filtreleyen sistemden kaynaklandığı ve Gelişmiş Sıvı İşleme Sistemi (ALPS) ile işlenen suyun tahliyesiyle ilişkili olmadığı ifade ediliyor. TEPCO, olay yerinde radyasyon ölçümlerinde önemli bir dalgalanma olmadığını, olayın halk sağlığı veya çevre üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını iddia etti.

Güç İstasyonu’nda çalışan bir yüklenicinin, sabah saatlerinde kaziyum emilim kulesinde su sızıntısını fark ettiği aktarılıyor ve olayın, valf incelemesi için hazırlık amacıyla kullanılan suyun açık bir valften sızması sonucu ortaya çıktığı belirtiliyor. Çalışanlar valfi kapatarak sızıntıyı durdurdu.

TEPCO, sızan suyun emilim sisteminden gelen kontamine su ile temizlik için kullanılan filtrelenmiş suyun karışımı olduğunu ve yaklaşık 0,022 Terabecquerel (TBq) radyoaktif madde içerdiğini belirtti. Şirket, bu sızıntının, emilim kulesinin çevresindeki toprağa hafif bir kirlilik bırakmış olabileceğini düşünerek önleyici tedbirler aldı.

Fukuşima’da radyoaktif atık suyun tahliye hortumu yerinden çıktı, iki işçi hastanelik oldu
Fukuşima’da radyoaktif atık suyun ikinci tahliyesi başladı
Rusya’daki nükleer santralde Akkuyu’da da kullanılan türbin kanatları kırıldı

Fukuşima’da önlemler alınıyor

Japonya Nükleer Düzenleme Otoritesi bilgilendirildi ve tesisin denetçileri yerinde bir soruşturma yürütüyor. TEPCO, olayın nedenini araştırmaya ve tekrarının önlenmesine yönelik önlemler almayı taahhüt etti. IAEA, Japonya makamlarıyla temas halinde kalarak durumu izlemeye devam ediyor.

Bu olay, 2011’de yaşanan büyük tsunami ve nükleer kazanın ardından Fukuşima Daiichi tesisindeki bir dizi sorunun en yenisi. Bu tür olaylar, nükleer enerji güvenliği ve çevresel koruma konusunda uluslararası toplumun dikkatini çekmeye devam ediyor.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.