İklim KriziManşetUlaşım

Fransa, emisyonlarını azaltmak için kısa rotalarda uçuşları yasakladı

0
emisyon
Fotoğraf: Reuters

İklim kriziyle mücadele kapsamında 2030 yılına dek emisyonlarını yüzde 50 oranında azaltmayı hedefleyen Fransa, tüm ulaşım sektörlerinden salınan sera gazlarının yaklaşık yüzde 10’undan sorumlu olan havacılık sektörüne kısıtlamalar getiriyor.

Fransa, trenle iki buçuk saatten daha kısa sürede kat edilebilen kısa rotalarda iç hat uçuşlarını resmen yasakladı.

Euronews‘ün aktardığına göre, havayolları şirketlerinin itiraz ettiği karar karbondioksit emisyonlarını azaltmayı hedefliyor.

Tedbir 2021 tarihli bir iklim yasasına dahil edilmiş ve halihazırda uygulanmaya konmuş olsa da, bazı havayolları Avrupa Komisyonu‘ndan bunun yasal olup olmadığını araştırmasını istemiş, bu nedenle uygulama askıya alınmıştı.

‣ Fransa’da trenle gidilebilecek yerlere iç hat uçuşları kaldırılıyor
‣ ‘Çevre dostu’ uçuşlar emisyon artışının önüne geçemiyor
emisyon

Fotoğraf: AFP

Yasak hangi güzergahları kapsıyor?

Değişiklik, daha çok Paris ile Nantes, Lyon ve Bordeaux gibi bölgesel merkezler arasındaki hava yolculuklarını kapsayacak ve bağlantılı uçuşları etkilemeyecek.

Tren yolculukları için kesişme noktası olan Paris’ten Akdeniz‘deki liman kenti Marsilya‘ya yüksek hızlı trenle üç saatte seyahat ediliyor.

Yasa, bu güzergah üzerindeki tren seferlerinin, normalde hava yoluyla seyahat edecek yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak ve yolcu sayısındaki artışı karşılayabilecek şekilde sık, zamanında ve yeterince bağlantılı olması gerektiğini de belirtiyor.

Bu tür seferleri yapan kişilerin varış noktalarında sekiz saat geçirdikten sonra, aynı gün içinde gidiş ve dönüş tren yolculukları yapabilmesi sağlanacak.

‣ Birleşik Krallık, Avrupa’da özel uçaklardan kaynaklanan hava kirliliğinde ilk sırada
‣ Google havayollarının karbon emisyonunu düşük göstermekle suçlanıyor

emisyon

Haksız rekabet olmayacak

Hükümet, 2020 koronavirüs mali destek paketi karşılığında Air France‘ın plana uyumunu zaten sağlamıştı. Rakiplerin de oluşan boşlukları doldurmaları yasaklanmış oldu.

Avrupa Havayolları Endüstri Grubu (A4E) Geçici Başkanı Laurent Donceel ise AFP‘ye verdiği demeçte hükümetlerinin havayolu emisyonlarına “sembolik yasaklar” getirmek yerine “gerçek ve önemli çözümleri” desteklemesi gerektiğini söyledi.

A4E, 2050 yılına kadar fosil olmayan kaynaklardan jet yakıtına geçiş ve pille veya hidrojenle çalışan uçakların kullanılmasını içeren kendi net sıfır karbon emisyonu stratejisine sahip olduğunu açıkladı.

Yeşiller Partisi milletvekilleri küçük özel uçuşların da tamamen yasaklanması çağrısında bulunurken, Ulaştırma Bakanı Clement Beaune gelecek yıldan itibaren küçük uçak kullanıcıları için daha yüksek bir iklim vergisi uygulanacağını belirtti.

‣ Belçika’dan özel jet ve kısa mesafeli uçuşlara ek vergi
‣ Özel jetlerin iklime etkisi zannedilenden çok daha dramatik
‣ Araştırma: Milyonerler 2050’ye kadar dünyanın karbon bütçesinin üçte ikisini tüketecek

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.