COP28DünyaManşet

[COP28] Erdoğan iklim zirvesinde ‘artıştan azaltım’ hedeflerini övdü

0

BM 28. İklim Değişikliği Konferansı‘nın (COP28) ikinci gününde liderler birer birer sahneye çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Birleşik Arap Emirlikleri‘nin Dubai kentinde gerçekleştirilen iklim zirvesinde Türkiye‘nin iklim hedeflerine ilişkin konuştu. Neredeyse her bir noktasında ekokırıma davetiye çıkaran maden ocaklarını ve termik santrallerini destekleyen kararlarına rağmen Erdoğan, COP28’de “Şehirlerimizin yeniden inşasında da çevreyi korumak, iklim ve çevre dostu yapılar inşa etmek önceliklerimizin başında yer almaktadır” dedi.

[COP27] Ümit Şahin: Türkiye’nin açıkladığı, azaltım değil artış hedefi 
2012-2022 yıllarında 110 bin hektar ormanlık alan için madencilik izni verildi 

Koronavirüs salgını ve Ukrayna-Rusya savaşının ardından dünyanın Gazze’deki katliamların acı sonuçlarıyla karşı karşı olduğuna da değinen Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye tüm bu krizlerde barışın yanında olmuş, adalet ve hakkaniyet temelinde çözüm için çalışmıştır. İklim değişikliğine de bu perspektiften yaklaşıyoruz. Sera gazı emisyonunda tarihi sorumluluğumuz yüzde 1’in altında olmasına rağmen kendi imkanlarımızı kullanarak çok önemli adımlar atıyoruz” dedi.

[Soldan sağa sırayla] Erdoğan, Guterres ve

[Soldan sağa sırayla] Guterres, Erdoğan ve Nehyan

2053 yılı itibariyle net sıfır emisyon hedefini gerçekleştirmeyi öngördüğünü belirten Erdoğan, “2030 senesine kadar emisyon azaltım hedefimizi iki katına çıkardık. Bu kapsamda yıl sonu itibariyle ise 66,6 milyon ton karbondioksit emisyon azaltımı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Toplam kurulu güç içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını yüzde 55’e yükselttik” diyen Erdoğan, Türkiye’nin bu oranla Avrupa’da 5’nci, dünyada ise 12’nci sırada yer aldığına dikkat çekerek şunları aktardı:

“Jeotermal kurulu gücünde Avrupa’da birinci, dünyada dördüncüyüz. Hidroelektrik santrali kurulu gücünde ise Avrupa’da ikinci, dünyada dokuzuncu sıradayız. Hidrojen teknolojileri stratejimizi uygulamaya aldık. Ayrıca net sıfır emisyon hedefi bağlamında çelik, alüminyum, çimento ve gübre sektörleri karbonsuzlaşma yol haritamızı tamamladık. 2053’te yenilenebilir enerjinin payını yüzde 69’a çıkarmayı planlıyoruz.”

Emine Erdoğan‘ın himayesinde başlatılan sıfır atık projesine de değinen Recep Tayyip Erdoğan,  bu projeyle atıkların geri kazanım oranının 2035 yılında yüzde 60’a taşınacağını aktardı.

Çevre Kanunu’nda değişikliğe muhalefet şerhi: Çevre Ajansı, çevreyi rant alanı haline getirmeyi görev edindi
‣Çevre Ajansı’nın yetkilerini genişleten torba yasa, TBMM Komisyonu’ndan geçti 

erdoğan

‘Şehirlerimizin yeniden inşasında iklim ve çevre dostu yapılar inşa etmek önceliğimiz’

İklim finansmanına da değinen Tayyip Erdoğan, “Tüm bu çalışmaların maliyetinin yüksekliği hepimizin malumudur. İklim finansmanı kaynaklarını ve teknoloji transferi imkanlarına daha adil şekilde erişebilmemiz bu bakımdan büyük önem arz ediyor” dedi. Erdoğan 6 Şubat’ta Maraş merkezli gerçekleşen depremlere de değindi:

“6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketine rağmen ne ekonomide ne de iklim değişikliğiyle mücadeledeki hedeflerimizden hiçbir zaman kopmadık. 14 milyon insanımızı ve 11 ilimizi olumsuz etkileyen depremlerin yol açtığı yaraları hamd olsun hızla sarıyoruz. Şehirlerimizin yeniden inşasında da çevreyi korumak, iklim ve çevre dostu yapılar inşa etmek önceliklerimizin başında yer almaktadır.”

Deprem yıkmadı ama bu devlet bizi yıkacak
‘İmara uygun değil’ denilen Dikmece’ye nasıl TOKİ yapılır?

İklim krizi ile ilgili görüşlerimizi paylaşırken Filistin‘deki insani krize değinmeden geçemeyiz’

Erdoğan iklim zirvesinde gerçekleştirdiği konuşmasında Gazze’de yaşanan insani krize de değindi:

İklim krizi ile ilgili görüşlerimizi paylaşırken, hemen yanı başımızda Filistin topraklarında yaşanan insani krize değinmeden geçemeyiz. İsrail saldırıları sonucu çoğunluğu çocuk ve kadın 16 bini aşkın Filistinli masum sivilin hayatını kaybetmesi, hiçbir şekilde meşru gösterilemez. Gazze’de yaşananlar insanlık suçudur, savaş suçudur ve bu suçu işleyenlerden uluslararası hukuk önünde mutlaka hesap sorulmalıdır. Son gelişmelerle birlikte 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve toprak bütünlüğüne haiz bir Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyetini hep birlikte tekrar gördük. Türkiye olarak bunun tesis ve temini noktasında her türlü sorumluluğu almaya hazırız.”

Recep Tayyip Erdoğan ayrıca “Dünya beşten büyüktür” ve “Daha adil bir dünya mümkündür” ifadelerini kullandı.

Türkiye COP31’in ev sahipliğine aday oldu

Son olarak Erdoğan, 31. Taraflar Konferansı’na ev sahipliği yapmak için Türkiye’nin aday olduğunu aktardı:

“Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin 60’ıncı oturumunu Ocak ayında İstanbul‘da gerçekleştireceğiz. Ayrıca 2026 yılında düzenlenecek Birleşmiş Milletler iklim değişikliği 31. Taraflar konferansına ev sahipliği için de adaylığımızı açıkladık. Siz değerli dostlarımın bu kapsamda gereken desteği vereceğinizden şüphe duymuyorum.”

More in COP28

You may also like

Comments

Comments are closed.