Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriManşetVideo

‘Deprem yıkmadı ama bu devlet bizi yıkacak’

0

Video haber: Hakan TOSUN

*

Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı olan Dikmece mahallesinde zeytinlik alana yapılması planlanan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) konutlarına karşı Dikmece halkının direnişi 33 gündür sürüyor.

Vatandaşlar acele kamulaştırmalara karşı toprağını, yaşamı, zeytinliklerini ve yerlerini, yurtlarını korumaya çalışıyor. Her biri kaygıyla olanları izlerken aynı zamanda tüm güçleriyle buna karşı direniyorlar. 6 Şubat’ta yaşadıkları depremin ardından kamulaştırmaya karşı mücadele ederken dillerinden şu cümle dökülüyor:

“Deprem yıkmadı ama bu devlet bizi yıkacak.”

Ne olmuştu?

6 Şubat depremlerinin hemen ardından, uzmanların tüm uyarılarına rağmen hızlıca başlatılan deprem konutu inşaatları kapsamında çok sayıda arazi kamulaştırılmıştı.

Antakya merkeze 10 km mesafedeki Gülderen ve Dikmece, dağlık arazi yapısı nedeniyle tercih edilse de bölgede zeytinlikler başta olmak üzere tarım arazileri bulunuyor. Depremzede yurttaşlar ise geçim kaynakları olan tarım arazilerinin kamulaştırılmasına karşı çıkıyor.

Gülderen’de  61 parsel 14 Nisan tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile kamulaştırılırken, TOKİ’nin Dikmece ihalesini alan Sarıdağ İnşaat şirketi de nisan ayı sonunda bölgedeki çalışmalarına başladı. İhaleye göre, bölgede 1415 adet konut inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi yapılacak.

You may also like

Comments

Comments are closed.