TürkiyeEğitimManşet

Boğaziçi öğretim üyeleri: Aşağı bakmıyoruz

0
Fotoğraf: Boğaziçi Direnişi

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanan Melih Bulu’ya yönelik protestolarını bugün de rektörlük binasına sırtlarını çevirerek sürdürdü.

Bu kez öğrencilerin dün gerçekleştirmek istediği protestoya polisin müdahalede bulunmasına tepki gösteren akademisyenler ellerinde polisin gözaltına aldığı öğrenci sayısını gösteren “159” yazılı pankartlarla katıldı.

‘Aşağı bakmıyoruz’

Buna ek olarak polisin aşağı bak diyerek iteklediği bir öğrencinin videosunun yayılmasının ardından ortaya çıkan #Aşağıbakmayacağız sloganı sahiplenen öğretim üyeleri “Aşağı Bakmıyoruz. Kabul Etmiyoruz. Vazgeçmiyoruz” yazılı pankart açtı.

Rektörlük binasına öğrencilerle birlikte yürüyen akademisyenler hep birlikte “Melih Bulu istifa” sloganları attı. 159 yazılı kağıtlar ise ismi daha sonradan ‘kayyumluk’ olarak değiştirilen rektörlük binası girişine bırakıldı.

Neler yaşandı?

Melih Bulu’nun 1 Ocak tarihinde Boğaziçi Üniversitesi‘ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolar bir ayını doldurdu.

Öğrencilerin 1 Şubat tarihinde Güney Kampüs girişinde yapmak istediği eylem önce İstanbul Valiliği salgın gerekçe göstererek yasaklandı, polis ise eylem başlamadan sert bir şekilde müdahalede bulundu.

Özel güvenlik görevlileri öğrencilerin okul dışına çıkmasını engellerken polis ise dışarıda 100 kişiyi gözaltına aldı. İçeride kalan öğrencilerin rektörlük binası önünde oturma eylemi başlatması üzerine akşam saatlerinde okul içerisine giren polis, öğrencileri darp etti ve 59 kişiyi gözaltına aldı.

Sabah saatlerinde gözaltına alınan öğrenciler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Kampüs içerisinden gözaltına alınan öğrencilerin ifade işlemleri devam ediyor.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.