Dünyaİklim KriziManşet

[İklim Krizi] Avrupa’da bu yaz yine sıcak rekorları kırılacak

0
Avrupa

Resmi kurumların açıkladığı verilere göre Avrupa’da önümüzdeki hafta başlayacak olan sıcak dalgaları, tüm kıtayı etkisi altına alabilir.

Paris Olimpiyat Oyunları‘nda sıcaklık dalgalarının atletler üzerindeki etkisi endişe yaratıyor. İspanya, yeni bir harita yayınlayarak daha doğru sıcak dalgası tahminleri sunmayı hedefliyor. Kıtadaki şehirler, aşırı sıcaklara uyum sağlamak için önlemler alıyor.

Euronews’in aktardığına göre on on bir ayda sürekli olarak sıcaklık rekorları kırıldı ve Kuzey Atlantik‘teki deniz yüzeyi sıcaklıkları en az kırk yıldır en yüksek seviyeye ulaştı. Bu nedenle, uzmanlar kıtanın bu yaz alışılmadık derecede sıcak geçeceği ve muhtemelen rekor kıracağı konusunda uyarıyor.

Meksika’daki şiddetli sıcak dalgası, yüzlerce ‘uluyan maymun’un ölümüne neden oldu
İklim krizi: Güney Sudan’da okullar 45°C’lik sıcak dalgası öncesi kapanıyor
Sıcak dalgası Türkiye’de: Neden ısınıyoruz?

Ortalamanın üzerinde sıcaklıklar öngörülüyor

Hava dalgaları ve hava durumu tahminleri konusunda kesin bir öngörüde bulunmak zor, ancak geçmiş hava olayları bazı ipuçları verebilir. Weather & Radar‘dan meteorolog Tamsin Green, hava durumunun aylar öncesinden doğru bir şekilde tahmin edilmesinin oldukça zor olduğunu belirtiyor. Ancak, mevcut veriler ve hava modelleri incelendiğinde, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarının ortalama sıcaklıkların üzerinde seyredeceği öngörülüyor.

Avrupa genelinde hava durumu büyük farklılıklar gösterdiği için sıcak bir yazın nerede yoğunlaşacağını tahmin etmek zor olabilir. Green, Güney ve Doğu Avrupa’da sıcak noktalar olabileceğini ifade ediyor. Batı Avrupa‘da Haziran ayında ortalama yağışlar beklenirken, Temmuz ayında Güney Avrupa’da yağışların artması, Doğu Avrupa’da ise daha kuru koşullar öngörülüyor. Ağustos’ta ise kıtanın büyük bir bölümünde daha kuru ve stabil hava koşulları bekleniyor.

Avrupa’nın değişken havasını birçok farklı faktör etkiliyor. Dünya şu anda El Niño ve La Niña iklim olayları arasında bir geçiş döneminde. Bu geçiş, küresel hava ve sıcaklık modellerini belirlemede kritik bir rol oynuyor. Yazın başına kadar bu nötr dönemde kalınması bekleniyor, ancak El Niño’nun etkileri devam ediyor.

Son aylarda hava ve okyanus sıcaklıkları astronomik derecede yüksek. El Niño, orta ve doğu tropikal Pasifik Okyanusu‘ndaki ortalamanın üzerindeki deniz yüzeyi sıcaklıkları ve artan yağışlarla tanımlansa da, küresel etkileri de gözle görülür ölçüde belirgin.

NOAA uyardı: Bu kasırga sezonu on yılların en kötüsü olabilir
İklim krizi, kasırgaların şiddetini artırıyor: Mega kasırgalara ‘Kategori 6’ gerekli
İklim krizi, Birleşik Krallık ve İrlanda’da ‘dinmeyen yağmurlar’a neden oluyor

Green, bir yerdeki hava olaylarının domino etkisiyle gezegenin diğer tarafındaki koşulları etkileyebileceğini belirtiyor. Örneğin, dünyadaki yağışların artması başka bir yerde azalmasına neden olabiliyor. Avrupa, tropik fırtınaların kalıntılarıyla yağmur ve rüzgar alabiliyor. Haziran’dan Kasım’a kadar olan kasırga sezonunda Atlantik’teki fırtına aktivitesi, Pasifik’te La Niña’nın etkisiyle artabilir.

Üst üste sıcaklık rekorları kırılıyor

Avrupa’nın giderek daha sıcak yazlar yaşamasının en büyük nedenlerinden biri iklim değişikliği. Green, “Sürekli olarak sıcaklık rekorları kırmamız göz ardı edilemeyecek bir gerçek” diyor. Son on yıl, kaydedilen en sıcak on yıl oldu ve 2024 Nisan ayı üst üste on birinci sıcak rekorunu kırdı. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve AB iklim ajansı Copernicus‘un (C3S) verilerine göre, 1991’den bu yana Avrupa, küresel ortalamanın iki katı hızla ısınıyor.

Kıtadaki en şiddetli otuz sıcak dalgasının yirmi üçü 2000’den bu yana gerçekleşti – beşi son üç yılda oldu. Son beş yılın ortalaması, Avrupa’daki sıcaklıkların sanayi öncesi seviyelerin 2,3 derece üzerinde seyrettiğini gösteriyor. Bu oran, küresel ortalamanın 1,3 derece üzerinde. Bu nedenle Green, 2024’ün bir başka rekor kıran yıl olacağını yüksek bir kesinlikle öngörüyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.