YerelDoğa MücadelesiEkolojiManşet

Akbelen Ormanları için bilirkişi keşfi ertelendi

0

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı‘nda açılmak istenen  istenen kömür ocağı için yarın (8 Şubat) yapılacak bilirkişi keşfi, heyetten bir kişinin Covid-19’a yakalanması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Ocağa karşı direnişini aylardır sürdüren İkizköylüler ise bir açıklama yaparak, şirket yetkilileri hakkında Milas Cumhuriyet Başsavcılığı‘na suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Açıklama şöyle:

Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş (YK Enerji) Genel Müdürü Serhat Dinç,  Ekim 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında birkaç kez benzer ifadelerle yayınladığı basın açıklamalarında, ‘Bugün kömürümüz var, ancak yürütmeyi durdurma kararının devamı arzda sıkıntı yaratacak. 7-8 ay içinde bunun sonuçlarını yaşayabiliriz. İzmir, Muğla ve Aydın başta olmak üzere bu durum tüm Türkiye’yi etkileyebilir’ şeklinde beyanda bulunmuştur.

Muğla 3. İdare Mahkemesi tarafından yürütülen davada, Aralık 2021 tarihinde mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda; ‘İleriki 2-3 yıl sonrasında her iki santralin ihtiyacı olan toplam maksimum 30 bin ton kömürün tamamının İkizköy-Işıkdere açık ocak işletmesinden karşılanacağı belirtilmektedir’ denmektedir.

Böylece, halihazırda işletmedeki saha olan Işıkdere sahasının günlük toplam 30 bin ton kömür ihtiyacını en az 2 yıl boyunca karşılayabilecek rezerv olduğu, bilirkişi incelemesi sonucu resmi olarak ortaya konmuştur. YK Enerji Genel Müdürü, Yeniköy-Kemerköy termik santralleri kapatılırsa Muğla, İzmir ve Aydın’ın elektriksiz kalacağını söyleyerek yalan beyanda bulunmakta, Türkiye elektrik şebekesinin enterkonnekte olduğunu ve üretilen elektriğin bölgesel olarak kullanılmadığını ve ana şebekeye verildiğini gizlemektedir.”

‘Yeniköy ve Kemerköy santrallerine ihtiyaç yok’

Türkiye’de elektrik enerjisi üretimi kurulu gücünün, Aralık 2021 itibariyle 99.819,6 MW’a ulaştığı, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarının toplam kurulu gücünün ise  1050 MW olduğu kaydedilen açıklamada, YK Enerji’nin bu iki santralinin ülkedeki toplam kurulu gücün sadece yüzde 1’ini oluşturduğuna dikkat çekildi:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na göre; Türkiye’de halen yüzde 12’nin üzerinde kayıp kaçak oranı vardır. Bu kayıplar önlendiğinde, Yeniköy veya Kemerköy termik santralları gibi 10 santral daha kapatılabilir ve elektrik arzında sorun yaşanmaz. Dolayısıyla bu iki santralın elektrik üretmemesi, diğer bir deyişle sistemden çıkması, YK Enerji Genel Müdürü’nün iddia ettiği gibi ülkenin ya da yine açıklamada ifade edildiği gibi bölgesel olarak İzmir, Aydın, Muğla illerinin elektriksiz kalmasına neden olmaz.”

Madde madde gerçekler

Açıklamada, YK Enerji A.Ş. Genel Müdürü’nün basın açıklamasında ifade edildiği gibi, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin Türkiye ve bölge adına hayati bir önemi olmadığı kaydedildi, 22 bin zeytin ağacı diktiklerini de iddia eden YK Genel Müdürü’nun şunları gizlediği kaydedildi:

  • Milas’ta madencilik faaliyeti biten sahalar için üretilen rehabilitasyon projesi kapsamında hiçbir ağaçlandırma ve yeniden doğaya kazandırma çalışması yapılmamıştır. Şirket tarafından dikildiği iddia edilen 22 bin zeytin ağacı, özelleştirme öncesi TKİ tarafından dikilmiştir (Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu 2012 Yılı Faaliyet Raporu).
  • Şirketin 2017 yılında kamulaştırma yoluyla ele geçirdiği İkizköy Işıkdere mevkiinde 20 bin zeytin ağacı kömür madeni için yok edilmiştir. Kamulaştırma sonrası ne kadarlık bir ormanlık alanda kaç ağacın yok edildiği bilinmemektedir.
  • Şirket, hâlihazırda en az 35 bin zeytin ağacının bulunduğu İkizköy, Çamköy ve Karacahisar mahallelerinde toplam 3 bin dönümlük zeytinlik ve tarım arazisini satın alarak ya da kamulaştırarak maden sahası açmak istemektedir.
  • Şirket, hâlihazırda 780 dönümlük yaşlı ve doğal bir kızılçam ormanı olan Akbelen Ormanı’nı yok ederek maden sahası açmak istemektedir.
  • Yok edilen ağaçların yanı sıra dikkat edilmesi gereken tüm orman ekosisteminin madencilik için ortadan kaldırılacağı gerçeğidir. Geçen hafta yayınlanan bir bilimsel rapora göre; Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri, 1986’dan beri 35 bin 195 kişinin ölümüne yol açtı.
  • 36 yılda bu santrallerin yol açtığı toplam sağlık maliyeti, 768,45 milyar TL. Bu iki santralin yılda kazandığı 200 milyon TL için öldürdüğü, hasta ettiği insanlar nedeniyle devletin sırtındaki sağlık harcaması kamburu, yılda 20 milyar TL’dir. Kömürün bedelini biz yaşamımızla, devletse termiklerin neden olduğu sağlık harcamaları nedeniyle bütçe açığıyla ödüyor.

Ne olmuştu?

Akbelen Ormanı’ın 740 dönümlük bölümündeki ağaçlar, Limak Holding ve İÇTAŞ ortalığıyla kurulan YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerine linyit sağlayacak maden ocağı açmak için kesilmek isteniyor. Şirketin bunun için gerekli izinleri de almış ve ocak ÇED Yönetmeliği’nden muaf tutulmuştu ancak İkizköylüler, çevre aktivistleri ve hukukçular karara itiraz etti. Kesimleri önlemek için 22 Nisan’da başlatılan nöbetse halen sürüyor.

Geçen yaz, Türkiye‘nin Ege ve Akdeniz sahilleri başta olmak üzere pek çok bölgesinde çıkan yangınlardan etkilenen Muğla‘da, bölge halkı yangınlara müdaha ederken, şirket tarafından yangın bahanesiyle 105 ağaç kesilmiş; İkizköy halkının direnmesi üzerine jandarma sert müdahalede bulunmuştu.

Maden ocağına karşı, KARDOK Derneği‘nin açtığı davalarda Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi ve Muğla 1’inci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Muğla Valiliği de kömür taşıma bandının yapımını durdurdu.  Bölgede ilk yapılan keşifte hakimin avukatlara hakaret etmesi nedeniyle avukatlar Arif Ali Cangı,  İsmail Hakkı Atal ve Şiar Rişvanoğlu reddi hakim başvurusunda bulunmuştu.

 

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.