KadınManşetTürkiye

Yargıtay, Kadir Şeker’e verilen 10 yıl 10 aylık cezayı onadı

0

Konya’da sevgilisi Ayşe Dırla‘yı dövdüğü öne sürülen Özgür Duran‘ı engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Kadir Şeker‘in cezası onandı.

Kadir Şeker’in 10 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay kararıyla onandı.

Ne olmuştu?

Kadir Şeker, 5 Şubat 2020’de Konya’nın Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi‘ndeki parkta duyduğu tartışma sesleri üzerine bir kadının şiddet gördüğünü düşünmüş, çifti ayırmaya çalışmıştı.

Bu sırada Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşan Şeker ile Duran arasında boğuşma yaşanmış, aldığı bıçak darbesiyle yaralanan Duran hastanede hayatını kaybetmişti.

‣ Kadir Şeker hakkında 18 yıla kadar hapis cezası istemi

Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesince yargılanan Şeker’e “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verilmiş, ceza “haksız tahrik” nedeniyle 15 yıla, “iyi hal” indirimiyle de 12 yıl altı aya düşürülmüştü.

‣ Kadir Şeker’e 12 yıl 6 ay hapis cezası

Şeker’in avukatlarının itirazı üzerine dosya Yargıtaya gitmiş, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Kadir Şeker’e verilen hapis cezasını temyiz istemiyle ilgili incelemişti.

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesince inceleme sonrası Türk Ceza Kanunu‘nun 29’uncu maddesi uyarınca yapılan uygulama sırasında tahrikin derecesi ve yoğunluğu da gözetilerek azami hadde yakın bir indirimle cezanın belirlendiği, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Şeker hakkında daha fazla indirim yapılması gerektiği gerekçesiyle kararın bozulmasına hükmedildiği belirtilmişti.

Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesince 5 Temmuz’da yeniden yargılanan Kadir Şeker’in “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 10 yıl 10 ay hapisle cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

‣ Kadir Şeker’in cezası ‘iyi hal’den 10 yıl 10 aya indirildi, tutukluluğa devam

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ve avukatlarının Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesine yaptıkları itiraz üzerine tahliye kararı verilen Şeker, Akşehir Ceza İnfaz Kurumundan çıkmıştı.

‣ Konya Cumhuriyet Başsavcılığı Kadir Şeker’in cezasının bozulmasını istiyor

Kadir Şeker’in tahliye edilmesine Duran ailesinin avukatlarından Duygu Delibaş itirazda bulunmuştu.

‣ Kadir Şeker için tahliye kararı

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.