TürkiyeKadınManşet

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı Kadir Şeker’in cezasının bozulmasını istiyor

0
Konya‘da, şiddete maruz bırakılan bir kadına yardım etmek isterken şiddet uygulayan erkeğin ölümüne neden olan Kadir Şeker için Konya Cumhuriyet Başsavcılığı aldığı cezanın kaldırılmasını istiyor.
Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesince açıklanan gerekçeli kararda Şeker için 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılması istenmişti. Cumhuriyet Başsavcılığı ise kararın kaldırılması için Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi Başkanlığı‘na itiraz dilekçesi sundu.

‘Karar hukuka aykırı’

Dilekçede Şeker’e ilişkin kararda cezanın belirlenmesi ve bireyselleştirilmesinde hukuka aykırı davranıldığına dikkat çekildi. İtiraz dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

Alkollü Özgür Duran’ın, yanlarına gelen Kadir Şeker’e küfür etmesi, yanlarından ayrıldıktan sonra da maktulün Şeker’e küfür etmeye devam etmesi, ‘seni bulacağım’ dedikten sonra, Şeker’in ‘bulamazsın’ demesi üzerine, alkollü olan maktul Duran’ın, Şeker’in üzerine giderek yumruk ve tekmeyle vurması, iki eliyle sanık Şeker’in boğazını sıkması, Şeker’in nefes almakta zorlandığını beyan etmesi, bu aşamaya kadar herhangi bir karşılık vermemesi, mahkemece de bunun kabul edilmesi karşısında; sanık Şeker ile maktul Duran’ın, yaşı, vücut yapısı, güç dengesi dikkate alındığında olayda TCK 27/2 maddesinin uygulama yeri olmasa da (Yargıtay 1. Ceza Dairesinin 2007/1988 esas, 2007/865 sayılı kararının içeriğine göre), sanık Kadir Şeker’e yönelik maktul Özgür Duran tarafından işlenen suçların, (hakaret, kasten yaralama) niteliği, maktul Duran tarafından sanık Şeker’in boğazının sıkılması nedeniyle, Şeker’in geçirdiği tehlikenin ağırlığı karşısında, ceza adaleti yönünden Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasında, cezanın asgari hadden 12 yıl hapis cezası olarak belirlenmesi gerekirken, asgari haddin üzerinde, 15 yıl hapis cezası olarak belirlenmesi suretiyle cezanın belirlenmesi ve bireyselleştirilmesinde hukuka aykırı davranıldığı kanaatine ulaşılmakla, hükmün istinaf incelemesi sonucu bozulmasına karar verilmesi kamu adına talep olunur.

Ne olmuştu?

Kadir Şeker, 5 Şubat’ta Konya Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi’ndeki parkta bir kişinin yanındaki kadına şiddet uyguladığını gördükten sonra ikiliyi ayırmaya çalıştı. Fakat Şeker, bu sırada saldırgan Özgür Duran tarafından sözlü ve fiziki müdahaleye maruz kaldı. Şeker’i bir süre kovalayan ve darp eden Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığıldı.

Göğsüne aldığı yara nedeniyle ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Duran hayatını kaybetti. İkamet ettiği teyzesinin evinde gözaltına alınan Şeker çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.