TürkiyeKadınManşet

Kadir Şeker hakkında 18 yıla kadar hapis cezası istemi

0

Konya‘da sevgilisini darp eden kişiyi engellemek isterken öldürdüğü için yargılanan Kadir Şeker’in yargılandığı davada cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı. Mütalaada Şeker’in 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi ve haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanması istendi.

Sanık Şeker’in avukatı ve Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, savcılık mütalaasını kabul etmediklerini vurguladı.

Suç vasfının değişeceğini öngördüklerini dile getiren Aladağ, bu nedenle müvekkilinin, içeride bulunduğu süre de göz önünde bulundurularak tahliyesini talep etti.

‘Şeker lehine bir karar sokak adaletini meşrulaştırır’

Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Şeker, maktul Özgür Duran’ın yakınları, taraf avukatları ve tanıklar katıldı.

Cengiz Duran ve Niyazi Remzi Duran

Maktulün babası Cengiz Duran‘ın avukatı Duygu Delibaş şunları söyledi:

Şu anda kamuoyunda öyle bir algı oluştu ki sanki biz mağdur tarafı değil, sanık tarafıyız. Bu dosya kadına şiddetle bütünleştirilmiş bir dosya oldu. Söz konusu olayda şiddet yoktur. Kadir Şeker’den bir kahraman yaratılmaya çalışılmaktadır. Kadir Şeker bir canidir demiyoruz. Bu tartışılır. Ancak Kadir Şeker bir kahraman değildir. Olayda elinde bıçağı olmasaydı olaylar bu hale gelmeyecekti. Buradan çıkacak karar ülke gündemine oturacak. Kadir Şeker lehine bir karar bireysel silahlanma ve sokak adaletini de meşrulaştıracaktır.

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması ve esasa ilişkin savunmaların hazırlanması için Şeker’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 14 Ekim’e erteledi.

Ne olmuştu?

Kadir Şeker, 5 Şubat’ta merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi’ndeki parkta bir kişinin yanındaki kadına şiddet uyguladığını görmüş, ikiliyi ayırmaya çalışmış, bu sırada saldırgan Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşmıştı. Genci bir süre kovalayan ve darp eden Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığılmıştı.

Göğsüne aldığı yara nedeniyle ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Duran hayatını kaybetmişti. İkamet ettiği teyzesinin evinde gözaltına alınan Şeker çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.