EkonomiEmekManşetTürkiye

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun güvenlik bütçesinin sadece yüzde 2’si harcandı

0

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Yatırım Programı’ndaki veriler facianın göz göre göre geldiği bir kez daha gözler önüne serdi. Güvenliği sağlamaya yönelik ödeneğin yalnızca yüzde 2’si harcandı.

‣Bartın’daki patlamada 40 maden işçisi yaşamını yitirdi
‣Bartın’da grizu patlaması: ‘Kader planı’na tepki yağıyor
‣ÇHD, Bartın patlamasıyla ilgili iki bakanın tutuklanmasını talep etti: Delilleri karartma güçleri var 

BirGün‘den Mustafa Bildircin‘in aktardığına göre; durumun, “Madencilik Altyapı ve İyileştirme” amacıyla ayırdığı 25,2 milyon TL’den yalnızca 480 bin TL harcadığı, 1,5 milyon TL harcama öngördüğü, “İş Güvenliği ve Eğitim Kampüsü” için ise hiçbir adım atmadığı ortaya çıktı. TTK’nin 2021 Yılı Yatırım Programı ise madencilerin güvenliği konusunda büyük önem taşıyan projeler için ayrılan paraya neredeyse hiç dokunulmadığını ortaya koydu.

TTK’nin verilerine göre, “Madencilik Altyapı ve İyileştirme” kalemi için 2021 yılında 25 milyon 279 bin TL ayrıldı.

2021 yılı içinde yapılan düzenlemeler ile bütçe makaslanarak 18 milyon 53 bin TL’ye kadar düşürüldü.

Madencilik altyapı ve iyileştirme çalışmaları için 2021 yılında gerçekleştirilen fiziki harcama ise 480 bin TL’de kaldı.

“İş Güvenliği ve Eğitim Kampüsü” için ayrılan 1 milyon 500 bin TL’den bir kuruş dahi harcanmadı. Amasra Taşkömürü İşletme Müessesi’ni de kapsayan TTK’ye bağlı beş müessesedeki ekonomik ömrünü dolduran makine ve teçhizatın yenilenmesine yönelik projelerin gerçekleşme durumları da dikkati çekti. Buna göre, tesislerdeki makine ve teçhizatın yenilenmesine yönelik 2021 Yılı Yatırım Programı’na 58 milyon 521 bin TL ödenek yazıldı.

2021 yılının sonu itibarıyla harcanan para ise 21,8 milyon TL oldu. Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi için ayrılan 4 milyon 471 bin TL’nin ise yalnızca 1 milyon 559 bin TL’si harcandı.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.