Hayvan HaklarıManşet

Tarım Bakanlığı’ndan sokakta yaşayan hayvanlar için ‘yeni’ formül: Mobil kısırlaştırma üniteleri

0

Tarım ve Orman Bakanlığı, sokakta yaşayan hayvanlarla ilgili TBMM‘ye rapor  gönderdi.

Şehirlerdeki hayvan sayısının bilinmemesi ve hayvanların kayıt altına alınmasında karşılaşılan zorluklara dikkat çeken Bakanlık, sahipsiz hayvanların belediyelerce dijital kimliklendirme ile HAYBİS veri tabanında kayıt altına alma işlemlerinin yoğunlaştırılmakta olduğuna dikkat çekti.

Sabah‘ın aktardığına göre; sahiplenilmiş hayvanların kayıt altına alınıp takibinin de devam ettiğine işaret eden Bakanlık, dijital kimliklendirme ile PETVET sisteminde kayıtların tutulmakta olduğunu kaydetti.

Sorumluluk belediyelere yüklendi

Raporda, kent hayvanları popülasyonunun kontrolüne ilişkin aksaklıklara da vurgu yaparak, hayvan bakım evleri kurmak ve rehabilitasyon işlemlerini gerçekleştirmekten belediyelerin sorumlu olduğu belirtildi; belediyelerin bunun için  kesinleşmiş en son bütçe gelirlerinin binde beşi, büyükşehir belediyelerinin ise binde üç kaynak ayırması gerekliliğine hatırlatıldı.

“Uyutma” tartışmalarının yaşandığı süreçte sokakta yaşayan havyan popülasyonunu kontrol altına almak için “mobil kısırlaştırma” üniteleri formülünü yeniden gündeme getiren Bakanlık, bunun için yönetmelik çalışması yapıldığını bildirdi. Çalışmaya göre; özel geçici kısırlaştırma ünitelerinin kurulması ve kriterlerinin belirlenmesinde Tarım ve Orman Bakanlığı il müdürlükleri yetkili olacak. Geçici kısırlaştırma merkezlerinde; elektrik ve su kullanım belgeleri ve tesisatları, ameliyat masası, ameliyatlar için özel ışık kaynağı, Aşık ilaç için buzdolabı, Etüv(alet ve ekipman sterilizasyonu için) gibi ameliyathanede bulunması gereken her türlü teknik araç gereçlerin bulundurulması zorunlu olacak.

Türkiye’nin dört bir yanından binlerce hayvan hakları savunucusu seslendi: Toplayamazsın, öldüremezsin!
‣ Veteriner Hekimleri Birliği’nden ‘katliam yasası’ kararı: Öldürmeyecek, yaşatacağız
‣ Bahçeşehir Üniversitesi’nden ‘sokakta yaşayan hayvanlar’ raporu: Katliam çözüm değil
‣ AKP’ye hatırlatma: Köpekleri öldürmeye kalkışmak, soykırım demektir, suçtur!
‣ Kuduz bahanesiyle katliam yasası meşrulaşmaz: Yılda en fazla 2 vaka görülüyor

‘Yasaklı ırklar’ öldürülecek

AKP’nin yaptığı çalışmada saldırgan ve tehlikeli ırktan olan sokak hayvanlarının öldürülmesine yönelik düzenlemenin yer alması beklenirken, Tarım Bakanlığı, “tehlike arzeden yasaklı ırkları; Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully” olarak saydı.

Raporda bu hayvanların sosyal hayatı kısıtlamaması için; ağızlık ve tasmasız dolaştırılmaması, halkın yoğun bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklara sokulmamaları” konusunda denetimlerin de yapıldığı belirtildi.

Bakanlık, kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla, her yıl Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı çerçevesinde kedi ve köpekler için ülkesel aşılama programı uygulandığını da bildirdi.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.